Ağız Kokusu Bir Hastalık Mıdır?

Ağız kokusu pek çok kişide görülen bir sorundur. Ağız kokusunun pek çok sebebi olabilmektedir. Bazı hastalıklarda ağız kokusuna neden olabilmektedir. Pek çok kişi ağız kokusu bir hastalık mıdır sorusunun cevabını aramaktadır. Aslında ağız kokusu ciddi alınması gereken bir hastalıktır. Ağız içinde bulunan bazı bakterilerin sebep olduğu ağız kokusunu gidermek için öncelikle ağız kokusuna neden olan sebepler araştırılmalı ve ona göre bir tedavi uygulanmalıdır. Reflü gibi mide rahatsızlıkları da ağız kokusuna neden olabildiği için ağız içi ne kadar temiz ve bakımlı olursa olsun ağız kokusu oluşabilir ve reflü sorunu çözülmedikçe ağız kokusu ortadan kalkmaz.

 

Ağız Kokusu Bir Hastalık Mıdır Ve Nedenleri Nelerdir?

 

Oldukça can sıkıcı bir durum olan ağız kokusunun birden fazla nedeni bulunmaktadır. Ağız kokusu bir hastalık mıdır sorunun yanıtı da aslında bu nedenlerde gizlidir. Ağız kokusunun bazı nedenleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Ağız kokusunun en önemli nedenlerinin başında ağız hijyenine dikkat edilmemesi gelmektedir. Ağız kokusu oluşmaması içim mutlaka düzenli olarak günde 2 kere dişler fırçalanmalı ve ekstra olarak diş ipi kullanılmalıdır.
  2. Dişte oluşan apse, enfeksiyon ve çürükler ağız içinde bakteri oluşumuna zemin hazırladığı için ağız kokusu yapmaktadır.
  3. Bademcik, sinüzit gibi üst solunum yolu rahatsızlıkları ağız içine akıntı oluşturduğu için ağız kokusuna neden olabilmektedir.
  4. Ağız kokusunun en önemli nedenlerinden biri de reflü gibi mide rahatsızlıklarıdır. Reflü de mide sıvısı ağza geldiği için koku oluşumuna neden olmaktadır.
  5. Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkların kullanımı da ağız kokusuna neden olabilmektedir.

 

Ağız Kokusu Bir Hastalık Mıdır Ve Nasıl Geçer?

 

Ağız kokusu bir hastalık mıdır sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Ağız kokusu ciddi alınması gereken bir rahatsızlıktır. Oldukça rahatsız edici olan bu durumun ortaya çıkış nedenleri sağlık için ciddi sorunları da beraberinde getirdiği için ağız kokusu bir hastalıktır denebilmektedir. Reflü, bademcik, ağız içinde oluşan enfeksiyonlar, diş çürükleri hem ağız kokusu yapar hem de ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Ağız kokusu probleminden kurtulmak için önce ortaya çıkış nedeni öğrenilmelidir. Ağız kokusu reflüden kaynaklı ise tedavi olunmalı ve ekstra ağız bakımına dikkat edilmelidir. Ağız kokusu sorunu için tedavi olmak isteyenler bizleri tercih edebilir, sorunu kısa sürede aşabilirler.

Bir önceki yazımız olan Diş Beyazlatma İçin Öneriler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.