Ağız Kokusu Giderme Yöntemleri

Ağız KokusuAğız kokusu giderme için ağızda oluşan sebeplerinden biri diş aralarında kalan yemek kalıntılarını temizlemektir. Dişte kalan yemek kalıntıları ağız da bakteriler aracılığıyla kötü kokmasına sebep olmaktadır. Ayrıca ağız kokusunun kokmasındaki bir diğer sebep ise dişlerin düzenli olarak fırçalanmamasıdır. Eğer karaciğer yetmezliği veya karaciğerle ilgili herhangi bir rahatsızlığınız varsa bu da ağız kokusu yapabilmektedir. Aynı zaman da tüketilen bazı gıdalar ağız kokusu yapabilmektedir. Bunlar sarımsak ve soğan başta olmak üzere kişiler tarafından pek fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Hatta sigara ve alkol tüketimi de ağız kokusuna neden olan gıdalardır. Bunlarım tüketilmemesi ve her gün düzenli olarak dişlerin fırçalanması ile ağız kokusu ortadan kaldırılabilir bir durumdur.

 Ağız Kokusu Gidermek İçin Ne Yapılabilir?

Ağız kokusunu giderme için gargara yapmak en etkili yöntemdir. Ağız kokusunu karşı taraftaki insana söylemek kişi tarafından utandırıcı olabilen bir durumdur. Ağız da oluşan bakteriler yemek kalıntıları sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden ağıza gargara yapılması ağız kokusunu bir nebze indirecektir. Gün boyu su için çünkü ağızdaki tüm yemek kalıntılarını temizlenir. Ayrıca sabahları daha da belirgin olan ağız kokusunu gidermek için en etkili yöntem ise her gün dişleri fırçalamaktır. Ayrıca diş ipi de kullanmak önemlidir. Çünkü diş arasında kalan bir takım yemek kalıntılarının temizlenmesinin bir diğer en etkili yöntemi ise dişi ipidir. Bunların yanı sıra her ay düzenli olarak doktorunuza gidin.

Ağız Kokusunu Oluşturan Gıdalar

Ağız kokusunu giderme için alkol ve sigara tüketimi ağız kokusu yapmaktadır. Çünkü alkol ve sigara tüketimi karaciğer ve akciğere kadar yol izler. Burada ise akciğer ve karaciğer organının zarar görmesi ile ağız kokusu meydana gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Diş Beyazlatma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.