Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusunasıl geçer? Sorusu hemen herkesin yaşam periyodunda bir ya da birkaç kez telaffuz ettiği bir sorudur. Ağızda koku hemen hemen herkeste yaşanabilir bir durum olmakla beraber önlenebilir bir durumdur. Bunun da başında iyi ağız bakımı gelir. Ağız kokularının nedenlerinin başında ağızda bulunan bakterilerdir. Bu bakteriler ; diş fırçalamaların ertelenmesi ya da hiç yapılmaması, su içilmemesi gibi sebeplerle dil üzerinde oluşarak ağız sağlığını etkilemeye başlar.

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusu nasıl geçer? Elbette ki ilgili nedenlerin bulunması ile tekrar sağlıklı sürece geri dönüş yapılabilir. Bunun için de ağız bakımının komple gözden geçirilmesi öncelikli durumdur. Diş etleri, dilin arka kısımları bakteri oluşumuna uygun yerler olduğundan bir diş hekimine görülerek ağız bakımına girmek bu sorundan kurtulmak adına yardımcı olacaktır. 

Ağız Kokusundan Nasıl Kurtulunuz?

Ağız kokusu nasıl geçer? Aşamasına gelen herkeste nasıl kurtulacağım soruları başar. Bunda ilk aşama kokunun nedeninin bulunmasıdır. Gerekli tedavi olunduktan sonra artık bu durumu tekrar yaşamamak adına bir ağız bakım suyu kullanmak bakterilerin oluşumunu engellemek adına yararlı görülmektedir. Çok fazla kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Diş fırçalama işlemleri düzenli bir periyotta uygulanmalıdır. Gerekirse diş ipi kullanılabilinir.

Ağız kokusu hem sağlık açısından büyük problem hem de durumu yaşayan birey açısından da psikolojik bir sıkıntıdır. Etrafındakilere kötü nefes kokusu vermesi sıkıntı yaratacağından tedavi şart hale gelmektedir. Ağız kokusu sebepleri olarak ağız ve diş sağlığına gerekli bakımı iyi uygulayamamak dışında; diş çürümeleri ve diş eti hastalıkları da önemli nedenlerdir. Bu sebepler doğrultusunda mutlaka kontrol ettirilmesi şart olan noktadır.

Aynı zamanda kullanılan bazı ilaçlar da bu sıkıntılı durumu doğurabilecek nedenler arasındadır. Kullanılan bazı ilaçlar ağızdaki tükürük seviyesini azalttığından bu ağız kokusunu neden olacaktır. Özellikle kalp hastalıkları için kullanılan ilaçlar, kemoterapi ilaçları ve sakinleştirici ilaçlar bu duruma büyük sebebiyet verir. Hatta bazen vitaminler bile kötü nefes kokusuna sebeptir. Sonuç itibari ile ağız kokusunda en önemli payı ağız hijyenin olmaması alır ki; özellikle dişler arasında kalan yiyecekler ve beraberinde oluşan plaklar ve tabi ki bakteriler ağız kokusunun nedenleridir. Önerilen periyodik diş bakımları, kontrolleri,diş eti rahatsızlıkları, diş taşları temizletilmesi ve en önemlisi çürüklerin bulundurulmamasıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Teli Varken Diş Fırçalamak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.