Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusuinsanı rahatsız eden ciddi bir sorundur. Ağız içinde oluşan bakterilerin sebep olduğu koku özellikle de sabahları dayanılmaz bir hal almaktadır. Ağız kokusu neden olur sorusu pek çok kişinin öğrenmek istediği bir konudur. Ağız kokusunun çok fazla nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ağız hijyeni ile alakalı iken bazıları ise çeşitli hastalıkların ve alışkanlıkların sebep olduğu nedenlerdir. Ağız kokusu sorunundan kurtulmanın en etkili ve kolay yolu ise öncelikle ortaya çıkış nedenini öğrenilmesi ve ona uygun bir yol izlenilmesidir. Ağız kokusu bir rahatsızlıktan dolayı oluşmuş ise ağız hijyenine ne kadar dikkat edilirse edilsin asla düzelme meydana gelmez.

 

Ağız Kokusu Neden Olur Ve Ağız Kokusuna Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

 

Ağız kokusu neden olur sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir;

  1. Diş hijyenine dikkat etmemek ağız kokusuna neden olmaktadır. Ağız bakımı sadece diş fırçalama ile çözülecek bir durum değildir. Diş fırçalanırken aynı zamanda diş fırçasının arka yüzü ile dilde fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Çünkü bakteriler sadece dişlerde değil dil ve diş eti aralarında da oluşmaktadır. Bu yüzden etkili temizlik ve hijyen şarttır.
  2. Ağız kokusunun bir diğer nedeni ise reflüdür. Reflü ile mide sıvısı nefes borusunda ağza gelmektedir. Bu da ağız kokusuna neden olmaktadır.
  3. Sigara kullanımı da yine ağız kokusuna neden olur.
  4. Bademcik gibi enfeksiyon bazlı üst solunum yolu hastalıkları ağız kokusuna neden olmaktadır.
  5. Uzun süre aç kalmakta yine ağız kokusuna neden olmaktadır.

 

Ağız Kokusu Neden Olur Ve Nasıl Giderilir?

Ağız kokusu neden olur sorusunun cevabını bulan kişiler nasıl giderilir sorunu cevabını aramaya başlamaktadır. Sosyal ilişkileri olumsuz etkileyen ağız kokusunu gidermek için bazı noktalara dikkat etmek ve gerekli ise tedaviye başlamak yeterlidir. Ağız da çürük diş, diş eti sorunu, apse gibi sorunlar varsa mutlaka en yakın zamanda diş doktoruna başvurarak gerekli işlem ve tedaviye başlanılmalıdır. Ağızda bu şekilde bir sorun varsa ağız ve diş bakımına ne kadar özen gösterilirse gösterilsin ağız kokusu giderilmez, geçmez. Çürük diş, reflü gibi ağız kokusuna neden olan rahatsızlıklar ortadan kaldırılmalı ve diş bakımına özen gösterilmelidir. Ciddi bir sorun olan ağız kokusu sorunu olan kişiler bizlere ulaşarak gerekli hizmetlerden faydalanabilirler.

Bir önceki yazımız olan Diş Teli Ne Kadar Süre Takılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.