Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız ve diş sağlığı konusunda karşılaşılan problemler arasında yer ağız kokusu ağız kokusuAğız kokusu nedenleri arasında, birçok unsur yer alıyor. Ağız kokusu genellikle beslenme sonrası, sabah uyandığımızda ve diğer bazı nedenlerden dolayı meydana gelir. Her ne kadar önemli hastalıklara sebep olmasada, bazı ağız kokuları önemli hastalıklara yol açabiliyor. Ağız kokusunun oluşma nedenleri arasında en çok ağızdan kaynaklı sebepler yer alıyor. Bunun dışında bazı ağız kokuları solunum kaynaklı, sindirim sisteminden dolayı ve metabolik sebeplerden dolayı oluşabiliyor. Bu nedenle ağız kokusuna çözüm bulmak isteyenler için alınan birtakım önlemler vardır. Alınan önlemler sonucu insanlar rahat bir şekilde sosyal yaşantılarını sürdürerek kendilerini daha rahat hissediyorlar.

Ağız Kokusu Nedenleri Nelerdir?

Yediğimiz bazı yiyecekler ağızda kokulara neler oluyor. Bu da bizi bir yere gitmekten veya birisiyle konuşmaktan alıkoyuyor. Ağız kokusu nedenleri arasında;

  • Ağzın yeterinde temiz olmaması
  • Ağız kuruluğu
  • Aşırı tütün ve alkol kullanımı
  • Akciğer kaynaklı enfeksiyonlar
  • Şeker hastalığı
  • Dişeti hastalığı
  • Düş çürükleri

gibi birçok neden yer alıyor. Bu nedenlerden dolayı insanlar kendilerini rahat hissedemiyorlar ve bunun çözümü için kliniklere başvuruyorlar. Kliniklerde yapılan tedaviler ve alınan önlemler sonucu insanlar bir süre sonra ağız kokusundan kurtulmakta ve kendilerini daha iyi hissetmeye başlamaktadırlar. Bu sayede uygun tedavi sonucu ağız sağlığınıza kavuşarak kendinizle barışık olacaksınız.

Ağız Kokusu Nedenlerine Karşı Alınan Önlemler Nelerdir?

Ağız kokusu nedenleri birçok kişinin önerilere karşı gerekli uygulamaları yapmamasından kaynaklandığı için bu sorun bir süre sonra kendini yayarak ağzın tümünü sarabiliyor. Bu nedenle ağız kokusuna karşı alınması gereken önlemleri mutlaka uygulamalısınız. Bu önlemler arasında; günlük olarak dişleri fırçalama, gargara yapma, su tüketimini artırma, yılda bir kez diş doktoruna gitme, diş fırçalarını düzenli bir şekilde değiştirme gibi nedenler yer alıyor. Bu nedenler sonucu eğer ağzınızdaki koku halen geçmemiş ise kliniklere giderek tedavi olmalısınız. Bu nedenle güvenilir hizmeti ve uzman ekipleri ile ağız ve diş sağlığı kokusunda hizmet veren kliniğimizden sizde yararlanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Diş Teli Evreleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.