Ağız Kokusu Sebepleri Ve Çözümleri

Ağız kokusu sebepleri ve çözümleri hemen hemen her yaş grubunda var olan ve aranan bir durumdur. Ağız, sindirim sisteminin ilk aşamadır ve tüm yiyecek ve içecekler ağız içerisinde öğütülmeye ve sindirilmeye başlar. Yenilen yiyecekler ve içilen içecekler her ne olursa olsun, ağız bakımına sık sık dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle de gün içerisinde en az iki kez dişlerin fırçalanması ve ağız bakımına önemli derecede zaman ayırtılması gerekiyor. Aksi takdirde, ağızda yaralar oluşabilir, dişler arasında artıklar kalabilir ve zamanla dişlerde çürümeler başlayabilir. Bu çürümeler ise ağızda en çok kokunun oluşmasına sebebiyet verebilir. Ağız kokusunun çok fazla sebebi olabilir ancak bunlardan ilk başta gelen elbette çürümeye başlayan ve bakımı yapılmayan dişlerdir.

Ağız Kokusuna Sebep Veren Durumlar Nelerdir?

Ağız kokusu sebepleri ve çözümleri, her yaş grubunda karşımıza çıkmakta olan bir durumdur. Ağız kokusuna sebep veren durumlardan bir diğeri ise ağız bakım suyu kullanmamak ve günde en az iki kez dişleri fırçalamamaktır. Dişlerin ve ağzın tam olarak bakımı yapılmadığı takdirde, ağızda kokular kendini göstermeye başlar. Aynı zamanda yenilen baharatlı yiyecekler ve acı yiyecekler, genelde mideden gelen bir kokuyla ağız yolu ile dışarı atılır ve kötü ağız kokusu olarak algılanmaya başlar. Ağız kokusundan kurtulmak için öncelikle beslenmeye ve tüketilen besinlerin türüne oldukça dikkat etmek gerekiyor. Aynı zamanda günde en az iki kez iki dakika boyunca ağız bakımına da vakit ayırmak en önemli çözümlerden bir tanesidir.

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Ağız kokusu sebepleri ve çözümleri, birbiriyle orantılıdır. Ağız kokusunun sebepleri arasında artıklar yer alıyorsa, mutlaka diş fırçalamaya ve ağız bakım suyu kullanmaya önem verilmesi gerekiyor. Ancak mideden gelen bir koku mevcutsa, bu sefer de beslenmeye dikkat etmek gerekiyor. Eğer ağız kokusuna sebep olan nedenler hakkında her hangi bir fikriniz yoksa, derhal bir diş uzmanına başvuru yaparak kokunun sebepleri hakkında bilgi sahibi olabilir ve ardından buna uygun tedavilere başlanmasına olanak sağlayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Teli Zorlukları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.