Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız-Kokusu-Tedavisi

Toplum içinde ve sohbetlerde yaşanan sorunlardan kurtulmak için ağız kokusu tedavisi ile çözüm bulabilirsiniz. Ağız kokusu insanlar ile iletişime geçmek istediğinizde ve kalabalık bir ortamda bulunduğunuzda sıkıntı oluşturabilecek bir sorundur. Bu neden ile ağız kokusu sorunu yaşayanlar bu sorundan kurtulmak isterler. Bazı kişiler kendisi ağız kokusunun farkına varırken bazı kişiler ise ancak çevrelerindeki insanların tepkileri sayesinde ağız kokusunun farkına varır. Ağızdaki çirkin kokuya halitosis denilmekle birlikte buna tam olarak bir hastalık da denemeyebilir. Ama bazı önemli hastalıkların belirtisi de olabilir. Önemli olan kokunun kaynağının belirlenmesi ve ortadan kaldırılmasıdır. Öncelikle ağız bakımına dikkat etmeli ve bakteri oluşumunun azalması için hijyen sağlanmalıdır. Düzenli olarak hekim desteği alınmalıdır.

Ağız Kokusu Tedavisi Ve Koku Nedenleri

Ağızda yaşayan bakterilerin oluşturdukları sülfürlerden dolayı oluşan kokularda ağız kokusu tedavisi gerekebilir. Özellikle her insanda sabah uyanıldığında bir süreliğine ağız kokusu olabilir ve bu fizyolojik bir durumdur. Bunun dışında ağız kokusu üç farklı nedenden oluşabilir.

  • Ağız içindeki sorunlardan kaynaklanan,
  • Solunum yollarından dolayı kaynaklanan,
  • Sindirim siteminde oluşan sorunlardan kaynaklanan kokular.

Tedavi uygulamalarında öncelikle kokunun bu kaynaklardan hangisinden dolayı oluştuğu tespit edilir. Daha sonrasında kaynağa göre tedavi yöntemleri uygulanır. Genel olarak kokuların kaynağı yine ağız içinde oluşan sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Ağız Kokusu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta sıkıntılara neden olan ağız kokusu tedavisi kaynağın belirlenmesinden sonra yapılır. Eğer ağız kaynaklı bir sorun varsa gerekli diş bakımları ve ağız bakımları yapılmalıdır. Mideden kaynaklı bir problem olduğunda genelde gaz sıkıntıları vardır ve tedavi edilirler. Nefes yolundan gelen bir sorun olduğunda enfeksiyonlar ve bademcik rahatsızlıkları gibi sorunlar ile ilgili tedaviler yapılır.

Bir önceki yazımız olan Diş Eti Çekilmesi Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.