Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız KokusuAğız Kokusu Tedavisi

Kötü nefes kokusu sosyal yaşantımızı olumsuz etkileyen, karşımızdaki kişiye daha ilk tanıştığımız anda tatsız mesaj veren bir rahatsızlıktır. Kötü ağız hijyeninin kaçınılmaz sonucu olsa da bazen ne yaparsak yapalım kurtulamadığımız bir hastalık olarak bizi rahatsız ediyor. Birçok kişi kendi ağız kokusunun farkına varıp doktora gitse de, bazılarımız bunun farkına varmadan yaşıyoruz.

Ağızdaki çirkin kokuya  yani halitosis denir. Bu problemi bir hastalık olarak tanımlamak zordur.Ancak ağız kokusu önemli hastalıkların belirtisi de olabilir.

Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Ölü veya ölmek üzere olan bakteriler sülfür bileşikleri açığa çıkarır.

Her sağlıklı birey uyandığında ilk birkaç saate kadar uzayabilen bir süre boyunca kabul edilebilir seviyede ağız kokusu duyabilir. Bu özel durum fizyolojik kabul edilir. Bu kokunun en belirgin sebebi gece uykusu boyunca azalan tükrük sebebiyle dil sırtının ve ağzın kurumasıdır. Tükrüğün yıkayıcı etkisinden korunduğu için dil sırtındaki bakterilerin sayıları artar. Daha fazla bakteri üremesi sonucunda daha fazla koku oluşur.Bu tip  kokularda hiçbir müdahale olmadan tükrük bezlerinin doğal temposuna yeniden ulaşması ile uyandıktan kısa süre sonra kaybolur.

 Fizyolojik  Nefes kokusu dışındaki ağız kokuları kaynağına göre 3 gruba ayrılır.

Ağız Kokusu Neden Oluşur?

Kaynağını ağız içinden alan kokular

Nefes ve solunum yollarından gelen kokular

Sindirim sisteminden kaynaklı kokular 

Ağızdan gelen kokuların kaynağı coğunlukla yine ağız içindeki sorunlardır.Ağız kuruluğu uzun süreli aclık ağız içerisindeki hastalıklar iltihaplar ve dil üzerinde biriken bakteriler ağız kokusunun ana sorunlarıdır.

Tedavi edilmemiş çürükler   dişler arasında sıkışık kalmış gıda artıkları  hatalı yapılmış protezler dişetii hastalıkları yirmi yaş dişi perikoroniti dişler arası yüzeylerrde besin retansiyonuna sebep olan dolgu ve kuronlar ağızdaki bütün cilasız yüzeyler fistülü olan veya olmayan kronik apikal lezyonlar ağız içerisindeki bütün infeksiyonlar ve lezyonlar gerekli ağız bakımının yapılmaması kötü kokunun bircok nedenleri arasında sayılabilmektedir.

Sindirim sisteminden gelen kokular oldukça azdır ve çoğunlukla mideden gaz kaçırıldığında ortaya çıkar.

Nefes ve solunum yollarından kaynaklanan kokular bazı ciddi hastalıkların habercisi ya da onların sonucu olarak ortaya çıkabilir. Şeker hastalığı bu hastalıklar arasında ilk akla gelenler arasındadır. Solunum yollarındaki kronik enfeksiyonlar ve bademcik gibi faktörlerde nefesin kokmasına neden olabilir.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Ağız kokusunun tedavisinde  kokunun kaynağı doğru belirlenmeli ve bu tespit sonucu sebep ortadan kaldırılması gerekmektedir.Ağız içi kaynaklı kokularda tedavi kişiye ve gereksinimlerine özgü olarak hazırlanmakta ve coğunlukla ağız içerisindeki gıda takılmalarının ortadan kaldırılması iltihapların ve cürüklerin temizlenmesi ve ağız içi bakteri sayısının ağız bakımı yöntemleriyle azalmasından oluşmaktadır.Dişeti hastalıkları diş çürükleri tedavi edilmeli gömük sorunlu dişler çekilmelidir.

İyi bir ağız hijyenine özen gösterilmelidir.Ağız bakımı olarak sadece diş fırçalamak yeterli değildir. Bakterilerden ve oluşturdukları  koku ve diğer olumsuzluklardan kurtulabilmek için diş ipi köprü altı ipi ve dil kazıyıcısı kullanılmalıdır.

6 ayda bir dişhekimi kontrollerine gitmek gerekmektedir..

 

Bir önceki yazımız olan Daimi dişin yerinden çıkması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.