Ağız Kokusuna Çözüm

Nefesin kötü kokması, sosyal yaşamı doğrudan olumsuz etkileyerek, bireylerin yakın iletişim kurmaktan kaçınmak zorunda kalmasına neden olabiliyor. Çoğu zaman ağız hijyenine özen gösterilmemesinden kaynaklansa da ağız kokusunun arkasında yatan başka sebepler de olabiliyor ve kişilerin ağız kokusuna çözüm için gösterdiği bireysel çabalar sonuç vermeyebiliyor. Halitosis adı verilen ağızdaki kötü koku tek başına bir hastalık olarak ifade edilmemekle birlikte önemli hastalıkların göstergesi olabileceğinden ihmal edilmemesi gerekiyor.

Normal Ağız Kokusu ve Ağız Kokusuna Çözüm

Ağız boşluğunda çok sayıda bakteri yer alır ve bu bakterilerin sülfür bileşikleri açığa çıkarması ağızda kötü koku oluşmasına neden olur. Uykudan kalkıldığında hissedilen ve en geç birkaç saat içerisinde geçen ağız kokusu sağlıklı bireyler için de kabul edilebilir bir durumdur. Fizyolojik kabul edilen bu koku, uyku sırasında tükürüğün azalmasından dolayı ağızda ve dil sırtında kuruluk meydana gelmesidir. Bu durumda ağız kokusuna çözüm uyanıp tükürük seviyesinin normalleşmesidir.

Fizyolojik Olmayan Ağız Kokusuna Çözüm

Fizyolojik kabul edilen ve kendiliğinden geçen ağız kokusunun dışındaki kokuların kaynağı ağız içi olabileceği gibi, solunum yolları ya da sindirim sistemi de olabilir. Kokunun kaynağının ne olduğu ağız kokusuna çözüm sunulması bakımından önemlidir. Kokunun kaynağı ağız içi hastalıklar ve dilde biriken bakteriler ya da dişle ilgili sorunlar olabilir. Kokuya neden olan ağız ve diş sorunları arasında çürükler, hatalı protezler, dişetinde meydana gelen sorunlar olabilir. Bu durumda kötü koku, sorunların ortadan kaldırılması halinde kendiliğinden düzelmiş olacaktır. Kliniğimizde ağız ve dişlerde oluşan ve kötü kokuya neden olan sorunlar kişiye özel tedavilerle ortadan kaldırılmaktadır. Bireye düşen ise ağız hijyenine özen göstererek kötü kokuya neden olan bakterilerin azalmasını sağlamak olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Diş Teli Tedavisi Fiyatları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.