Ağız Kokusunu Ne Önler?

Ağız kokusu, pek çok insanın sıklıkla karşı karşıya kaldığı bir sorundur. Ancak sadece estetik anlamda bir sorun ifade etmekle de kalmayarak pek tabii birtakım sağlık sorunlarının habercisi de olabilir. Ancak bazı durumlarda da sadece uzun süreli açlık gibi hallerin belirtisi olduğundan çok da dikkate alınmasına değer bir durum olmayabilir. Elbette her durumda önlemleri almak lazımdır. Bu yazıda ifade edilmiş olan ağız kokusunu önleme yolları da işte bu gibi sorunların varlığını ortaya çıkaracaktır. Şayet bu uygulamalara rağmen halen daha ağız kokusu problemi devam ediyorsa daha önemli bir sağlık sorununun mevcut olabileceği ihtimali mutlak suretle gündeme gelmeli ve mutlak suretle bir hekime başvurulması gerekmektedir. İşte “Ağız kokusunu ne önler?” sorusuna verilebilecek başlıca yanıtlar bu yazıdakilerden ibarettir.

Diş Fırçalamak Birinci Kuraldır

İlk olarak elbette hemen herkesin tahmin edebileceği bir yöntem olan diş fırçalamaya dikkat edilmelidir. Diş fırçalarken ağız kokusundan kurtulmanın altın kurallarından bir tanesinin dili de fırçalamak olduğu unutulmamalıdır. Aynı zamanda dişlerin en az iki dakika süreyle fırçalanmasında yarar vardır. Nihayetinde geceleri yatmadan evvel diş fırçalamanın sağlık, gündüzleri dışarı çıkmadan ise daha ziyade estetik amaçlı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle geceleri yatmadan evvel diş fırçalamak mutlak suretle alışkanlık haline getirilmeli ve bunun da sabahları ağızda meydana gelen kokuları önleyeceği hatırlanmalıdır.

Sıvı Tüketimi Hayati Öneme Sahip

Pek çok zaman ağız kokusunun kaynağı tükürük miktarının az olmasıdır. İşte bu nedenle sıvı tüketimine azami dikkat edilmesi gerekir. Üstelik sıvı tüketiminden anlaşılması gereken sadece su içmek de değildir. Buna ek olarak çeşitli bitki çayları ya da mineralli sular da tüketilmeli, sıvı oranı yüksek olan meyveler tercih edilmelidir. Bu sayede tükürük üretiminin azlığından kaynaklanan ağız kokusu da büyük oranda sona erecektir. Ayrıca hayati fonksiyonlar açısından da sıvı tüketimi ihmal edilmemelidir.

Karanfil de Tercih Edilebilir

Her ne kadar çok klişe bir öneri olsa da hem ekonomik hem de kolay olduğundan dolayı karanfil çiğnemek de ağız kokusunu büyük oranda engelleyecektir. Bu nedenle karanfil çiğneyerek ağız kokusunun önlenmesi sıklıkla tercih edilen ve pek çok zaman da işe yarayan bir yöntemdir.

Bir önceki yazımız olan Diş Beyazlatma Aşamaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


YORUMLAR