Ağız ve Diş Sağlığıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

agis-dis-dogru-bilinen-yalnislar

Ağız ve Diş Sağlığıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

1- Sert Diş Fırçaları Daha İyi Temizler (YANLIŞ)

Dişleri iyi fırçalanması, fırçanın sertliğiyle değil tamamen diş fırçalama tekniği ile ilgilidir. Orta sertlikte diş fırçaların kullanılması uygundur. Sert kıllara sahip diş fırçaları dişleri aşındırabilir.

2- Dişleri Bastırarak Fırçalamak Daha İyi Temizler (YANLIŞ)

Dişlerimizi bastırarak fırçalamak daha iyi temizlemez hatta dişlerimizin aşınmasına neden olur. Bu tür aşınmalar sonunda “fırça çürüğü” denilen aşınmalar meydana gelir. Ayrıca sert fırçalamak diş hassasiyeti arttırmaktadır.

3- Diş Macununu Fazla Kullanmanın Dişe Zararı Yoktur (YANLIŞ)

Diş macunun miktarı sadece bireyin ağızda hissedeceği ferahlık hissini arttırır. Dişlerin mine tabakasının çizilmesi; macunun fazla kullanılmasıyla ilgili değil, kullanılan macunun granüllerinin büyük olmasıyla ilgilidir. O yüzden granülleri büyük olan macunların uzun süreli kullanımından kaçınılmalı. Fırçanın üzerine konulan macunun miktarı ise ’mercimek tanesi’ büyüklüğünde olmalı.

4- Diş Fırçası, Fırçalama Başlamadan Önce Islatılmalıdır. (YANLIŞ)

Fırça kılları ıslatılınca, sertliğini kaybeder. Macunun köpürmesi için de yeterli sıvı ağızda mevcuttur.

5- Dişi, Karbonat veya Tuzla Fırçalamak Dişleri Beyazlatır. (YANLIŞ)

Karbonat ve tuz, iri granüllü maddeler olduğu için diş minesini çizer ve aşındırır. Diş minesinin zarara görmesi sonucunda, dişin parlaklığı gider ve yediğimiz ve içtiğimiz besinlerle, dişler daha kısa zamanda renkleşmeye başlar.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Gıcırdatma Sebepleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.