Ağızda Kokusu Sebepleri ve Ağız Kokusu Giderme

Ağız kokusu giderme için bize danışabilir ve bu sorununuzdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Sabahları uyanınca olan ağız kokusu genellikle normaldir. Ancak fırçalamadan uyursanız bakteriler daha fazla kokuya neden olmakta ve diş problemleri yaratmaktadır. Ağız kokusunu gidermek için ağız hijyeninin sağlanması oldukça önemlidir. Günde en az 2 kez düzenli fırçalamaya özen gösterin. Diş ipi kullanın. Protez kullanıyorsanız günlük temizliğini mutlaka yapın. Ağızda oluşan yaralar ağız kokusu sebeplerinden biridir. Sizler de rahatsız edici ağız kokularına sahipseniz hekime başvurabilirsiniz. 6 ayda 1 kontrollerinizi yaptırmanız da oldukça önemli.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu giderme için nedenler oldukça önemlidir. Ağız hijyeninin kötü olması, dişte apse ya da çürük, sigara kullanımı, sinüzit, bademcik iltihabı, uzun süreli açlık ve reflü gibi sebeplerle ağız kokusu yaşayabilirsiniz. Diş eti hastalıkları, diş taşları, plaklar, diş aralarında kalan yiyecekler kokuya sebep olmaktadır. Ağız kuruluğuna bağlı, yiyecek ve içeceklere bağlı olarak ağız kokuları oluşabilmektedir. Burun akıntısı ile, karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarıyla, diyabet ile de oluşan ağız kokuları vardır. Nefes ve solunum yollarından gelen kokular, sindirim sisteminden kaynaklı kokular, kaynağını ağız içinde alan kokular belirlenmelidir.

Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Ağız kokusu giderme için kokunun neden kaynaklandığı belirlenerek tedavisi yapılmaktadır. Ağızda oluşan kokular kişilerin sosyal yaşam kalitesini de etkilemektedir. Sizler de bu sorununu yaşıyorsanız insanlarla aranızda mesafe koymak yerine tedavi olabilirsiniz. Ağız bakımınızı yaparak ve bol su içerek ağız kokularından korunabilirsiniz. Sağlıklı diş ve diş etleri koku yapmamaktadır. Ağız kokusu probleminde kokunun kaynağı doğru şekilde belirlenerek tedavi uygulanır. Ayrıca kontrollerinizi düzenli olarak yaptırarak diş ve ağız hastalıklarından korunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Porselen Kaplama Diş Ağrısı Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.