ATİPİK YUTKUNMA (BEBEKSİ YUTKUNMA) (TONGUE-THRUST)

Bebekler doğumdan dişlerin sürmeye başlamasına kadar dilleri alt ve üst çenelerinin arasına girerek yutkunurlar. Buna bebeksi yutkunma denir. Dişler yaklaşık olarak 6. Aydan itibaren sürmeye başlar ve bu dönemden itibaren bebeksi yutkunma terk eder.  Bunun yerini artık, dilin dişlerin arkasında ve damak ile temas edecek şekilde konumlanması gereken normal yutkunma şekli alır. 

Dişlerin sürmesi ile zaman içerisinde terk edilmeyen bebeksi yutkunma, atipik yutkunma olarak adlandırılır. Bundan sonra sürmeye çalışan alt ve üst çene dişleri ve gelişmeye çalışan alt ve üst çenelerde, dilin farklı konumlanmasından kaynaklı deformasyonlar başlar. Bu deformasyonlar hem süt, hem daimi dişlenmeyi ilgilendiren, ön bölge dişleri arasında açık kalma (open-bite) sorununu ortaya çıkartır. Kimi zaman buna konuşma bozuklukları da eşlik edebilir. Özellikle, d,l,n,s,z ve ş harfleri bozuk çıkar.

6 yaş dişlerinin sürmesinden itibaren kapanış ilişkisi kilitlenir. Bundan sonra gerçekleşen dişlerin karşılıklı kapanış ilişkileri 6 yaş dişlerinin karşılıklı ilişkilerine göre şekillenir. Bu dönemde yapılan dil engelleyici plaklar ile atipik yutkunma alışkanlığı terk edilir. Atipik yutkunmanın yanında konuşma bozukluğu da mevcutsa konuşma terapileri ile bu sorun da ortadan kaldırılabilir.  

Bir önceki yazımız olan Diş Eti Kanaması Neden Olur? Tedavisi Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.