Diş Ağrısı Neden Olur?

Normal şartlar altında sağlıklı bir ağızda diş ağrdiş ağrısısasiyeti oluşmaz. Bu nedenle diş ağrısı çeken kişiler bu durumun altında yatan sebepleri merak etmekte ve diş ağrısı neden olur sorusuna cevap aramaktadır. Diş ağrılarının dişler, dişetleri ve kemikler olmak üzere temel olarak üç kaynağı vardır. Ağrının bu üç kaynaktan hangisine bağlı olarak ortaya çıktığının tespit edilmesi tedavi sürecinin daha hızlı bir şekilde sonuçlanması üzerinde etkilidir.

Diş Ağrısı Neden Olur ve Ağrıya Yol Açan Durumlar Nelerdir?

Diş ağrısı neden olur sorusu, diş ağrısına neden olabilecek muhtemel durumlar üzerinden de açıklanabilir. En temel ağrı sebeplerinden biri dişlerde meydana gelen çürüklerdir. Özellikle çürük ilerleyerek diş içinde bulunan sinir ve damarları etkileyecek noktaya geldiğinde ağrı oluşturabilir. Travma ya da dişeti hastalıklarına bağlı olarak canlılığını kaybeden dişler de enfeksiyonların hedefi olarak ağrıya neden olabilir. İki diş arasında sıkışık kalmış olan gıda parçalarının yol açtığı basınca bağlı olarak da ağrı meydana gelebilir. Dişte çatlak oluşması, diş kökünü açığa çıkaracak şekilde dişeti çekilmesi, diş minesinin aşınması gibi problemler de temel ağrı nedenleri arasında yer almaktadır.

Diş Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diş ağrısı neden olur sorusuna verilecek birden fazla cevap ve bu cevaplara bağlı olarak da ağrıyı kesmek üzere uygulanacak birden fazla tedavi seçeneği bulunmaktadır. Aynı sebeple oluşan ağrının dahi şiddeti ve seyri kişiden kişiye değişebilmektedir. Ağrının kendiliğinden geçmesini beklemek ya da dişe ve çevresindeki dokulara zarar veren alkol ve sarımsak uygulaması yapmak doğru değildir. Kliniğimizde diş ağrısının sebepleri saptanarak diş çekilmesi, ilaç tedavisi ya da kanal tedavisi gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kanal Tedavisi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.