Diş Ağrısı Nedenleri?

Kemiklerden farklı olarak diş, ağrıya neden olmak için kırılmaya veya deformasyona gerek duymaz. Ağız bakım rutini ne kadar titiz olursa olsun, hayatın bir noktasında muhtemelen bir diş ağrısı rahatsızlığı yaşanır. Bundaki en büyük suçlu küçük bir oyuk dahi olabilmesine rağmen, diş ağrısı nedenleri arasında yalnızca bir tanesidir. Kemiklerden çok daha sert olan bu yapılar aslında vücudumuzun en zor bileşenleridir; tıpkı bir buzdağı gibi yüzeyde göründüklerinden çok daha fazladır. Zira dişler, dişeti çizgisinin altına doğru uzanarak birçok önemli iç parçayı taşır. Çürüme ve oyuk, diş ağrısının birincil nedeni olarak belirtilir; diğer diş ağrısı nedenlerinde ise enfeksiyon, dişeti hastalığı, diş gıcırdatma (bruksizm), diş travması, anormal bir ısırık gibi çeşitler gösterebilmektedir.

Diş Ağrısı Nedenleri Önlenmezse Ne Olur?

Diş ağrısının nedenleri, aynı zamanda semptom olarak karşımıza çıkar ve zamanında tedavi edilmediği sürece belli başlı rahatsızları meydana getirir. Ağız içi ve ağız çevresi ağrıları, sinüs, kulak iltihapları ve yüz kaslarındaki gerginlikler diş ağrısı nedenleri ile başlayan genel rahatsızlıklardır. Sıcak veya soğuk uyaranlara karşı şiddetli tepkiler doğar. İnflamasyon alanı arttıkça ağrı daha şiddetli hale gelir; yanak, kulak veya çeneye yayılarak iltihap oluşmasına neden olabilmektedir.

Diş ağrısına neden olan semptomların tedavi edilmemesi haline meydana gelebilecek diğer semptomlar aşağıdaki gibidir:

  • Diş etrafında veya çenede şişlik,
  • Sıcak veya soğuk hassasiyeti,
  • Diş etinden gelen kanama ve akıntı,
  • Bölgede yaralanma veya travma gibi semptomlar ağrıya neden olan diş çürümesi, kırılması veya hastalığı ile ilişkilidir.

Diş Ağrısı Nedenlerine Yönelik Hangi Tedaviler Uygulanır?

Diş ağrılarını önlemek için öncelikli olarak uzman bir diş hekimi tarafından muayene yapılmalıdır. Diş hekimimiz, diş ağrısı nedenleri arkasında bulunan hasarlar hakkında fikir sahibi olabilmek için eksiksiz bir sözlü muayene yapacaktır. Diş ağrısı tedavi yöntemleri teşhis konulan nedenlere bağlıdır. Tedavi sürecinde diş ağrınızın iyileşmesini hızlandırmak için ağrı kesici ilaçlar veya antibiyotikler reçete edilebilir. Ancak tedavilerin geç kalınması durumunda dişler enfekte olabiliyor. Bu gibi durumlarda, dişin hasar görmüş sinir dokusunun çıkarılmasını içeren bir kök kanal prosedürünün uygulanması gerekebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ağız Kokusu Belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.