Diş Beyazlatma Aşamaları

Dişler, insan sağlığının ve dış görünüşünün en önemli göstergelerinden biridir. Sağlıklı ve hoş görünümlü olmaları insanların hem özgüvenlerini arttırır hem de daha sağlıklı olmasını sağlar. Diş beyazlatma da diş üzerinde sık yapılan uygulamalardan biridir. Çünkü genetik faktörler, dış etkenlerden dolayı beyaz dişlerde sararma görülebilir. Yaşın ilerlemesi, çay kahve tüketiminin çok olması, düzensiz diş fırçalama ya da hiç fırçalamama diş sararmasına sebep olabilmektedir. Bu durumlarda bakımlarına önem veren kişiler diş beyazlatmaya başvurmaktadır. Uzman ve profesyonel diş hekimlerine başvurarak aşama aşama diş beyazlatma hizmetinden faydalanılabilir. Diş beyazlatma aşamaları mutlaka dikkat edilmesi gereken durumlardır. Hassas davranılması gerekilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma diş ağartma olarak da adlandırılan bir işlemdir. Tek seferde yapılabileceği gibi aşamalı aşamalı da gerçekleştirilebilir. Aşamalı yapıldığı takdirde daha etkili ve kalıcı olabilmektedir. Dişin yapısına göre seansların süresi de değişebilmektedir, kaç seans olacağı da farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak süresi 20 dakika olabilmektedir. Birçok aparat kullanılarak gerçekleştirilir. Bu işlemleri mutlaka uzman ve profesyonel diş hekiminin yapması gerekmektedir. Eğer tek seans olması istenirse de 1 saate yakın sürecek olan bir işlemdir.

Kullanılan Aparatlar Nelerdir?

Diş beyazlatma esnasında birçok aparat ve ürün kullanılmaktadır. Kullanılan jel ürün karbamid peroksit ve türevleridir. Bu ürünün diş etlerine değmemesi gerektiği için ağza bir cisim yerleştirilir. Dişler ortaya çıkarılır ve dudak içleri ile diş etleri korunur. Ardından ürün dişe uygulanır. Böylece oksijen açığa çıkarılır ve dişlerin beyazlaması sağlanmaktadır. Uygulama sonrasında hassasiyet oluşması kişilerin en büyük endişesidir. Ancak hiçbir şekilde hassasiyet oluşmaz. Sadece uygulama yapıldıktan sonra bir süre yemek yememek, aşırı sıcak veya aşırı soğuk içecekler içmemek önemli olacaktır.

Diş Beyazlatma İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genelde 3-4 seans yapılan diş beyazlatma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle diş hekimlerinin verdiği tarihlere uyum sağlayarak kliniğe gitmek ve uygulamaları yaptırmak gerekmektedir. Uygulama yapıldıktan sonra ise çay, kahve tüketimine sınırlama yapmak gerekmektedir. Diş fırçalamaya da düzenli olarak dikkat etmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


YORUMLAR