Diş Beyazlatma Hakkında Bilgi

Diş beyazlatma hakkında bilgi sindirim ve dış görünüş açısından önemlidir. Sindirim sistemimizin başlangıcı olan ağız ve dişlerimiz, yediğimiz besinlerin öğütülmesi ve küçük parçalara ayrılarak mideye doğru gitmesine yardımcı olan dişlerdir. Dişlerimiz sadece besinlerin öğütülmesinde değil gülerken de dış görünüş açısından göze hitap eden bir ayrıntıdır. Konuşmamızın düzgünlüğü de dişlere bağlıdır. Hem görünüş hem de sağlık açısından dişlerimiz temiz ve bakımlı olmalıdır. Dişlerimizi yemeklerden sonra düzenli olarak fırçalayarak temiz kalmasını sağlayabiliriz. Dişlerimizin beyaz ve bakımlı olması için diş beyazlatma yöntemleri de bulunmaktadır.

Diş Beyazlatmada Kullanılan Diş Macunları

Diş beyazlatmada en çok kullanılan, diş macunları kolay kullanımı ile yaygın olan bir yöntemdir. Her yemekten sonra düzenli olarak diş macunu kullanımı dişlerimizin temiz kalmasını ve daha parlak bir görünüm vererek parıltılı ve gülümseyince güzel görünümler sağlamaktadır. Günde en çok 3 kez diş fırçalamamız yeterli olacaktır.  

Diş Hekimi Yardımıyla Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma hakkında bilgi, konusunda bir diş hekiminden tedavi alabilirsiniz. Diş hekimleri sizin dişinize zarar vermeden en uygun teknikle gerekli beyazlatma işlemini yapacaktır. Diş hekimi tarafından diş üzerine bırakılan jel ışığa tutularak dişlerin beyazlatılması sağlanmış olmaktadır. Bu iş yaklaşık 45 dakika sürmektedir, kalıcı süresi ise yaklaşık bir ay daha parlak bir dişe sahipsiniz demektir. En doğru yöntemler hekim tarafından yapılanlardır.

Doğal Yollarla Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma hakkında bilgi, yöntemlerinden evde kendimizin yapabileceği teknikler vardır. En kolay yöntem limon ve karbonattır, diş macunlarında kullanılan karbonattır. Kullanım şekli ise diş etlerine temas etmeden sadece dişlerimize karbonat ve limon sürerek diş beyazlatma işlemini yapabiliriz. Bu konuda dikkat etmemiz gereken, limon ve karbonat kullanırken hafta da bir kere bu işlemi yapmamız gerekir, fazlası dişlere zararlı olacağından önerilmemektedir. Diş beyazlatma yöntemlerinden biride, tuzlu suya zeytin koyarak o suyla ağzınızı gargara yaparak beyazlatabilirsiniz. Yediğimiz besinlerden olan salatalık, havuç ve brokoli yiyerek doğal diş beyazlatma işlemi yapılmış olacaktır. Muz içerdiği potasyum maddesinden dolayı dişlere sürüldüğü zaman diş üzerindeki lekeleri çıkartmada etkilidir fakat diş beyazlatma konusunda bir fayda sağlamamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Teli Varken Diş Çekimi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.