Diş Beyazlatma İşlemi

Blenching olarak da adlandırılan diş beyazlatma işlemi mevcut dişlerin daha beyaz hale getirilmesi için yapılan uygulamaları ifade etmektedir. Diş renginin yeterince beyaz olmamasının nedeni genetik olabileceği gibi beslenme alışkanlıkları gibi sonradan gelişen etmenler dolayısıyla beyazlığını kaybetmiş dişler de söz konusu olabilir. Dişlerinizin sabit rengi dişlerinizi düzenli fırçalasanız dahi beyazlaşmayabilir. Gülümsemenizin, rengi yeterince beyaz olmayan dişleriniz sebebiyle istediğiniz gibi estetik olmadığını düşünüyorsanız bu soruna kliniğimizde çözüm üretiyoruz. Bu durumda herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan her diş için hekimlerimizin önereceği beyazlatma yöntemlerinden yararlanılması mümkün.

 

Diş Beyazlatma İşlemi Uygulaması

Diş beyazlatma işlemi sağlıklı dişlerin tamamı için uygulanabilir. Bununla birlikte yapılacak uygulamanın niteliğine diş hekiminin karar vermesi gereklidir. Muayene sırasında kliniğimizde hastalarımıza diş beyazlatma işleminin gerekli olup olmadığı, uygulamanın diş yapısına uygun olup olmadığı ve uygulama sonrasında dişlerin renginde ne kadar değişim olacağı hakkında bilgi verilmektedir. Uygulama 15-20 dakika kadar süren bir tedavi sonrasında daha estetik dişlere sahip olmayı sağlamaktadır.

 

Diş Beyazlatma İşlemi İçin Uygulanan Yöntemler

Diş beyazlatma işlemi iki farklı yöntemle uygulanabilmektedir. Bunlardan ilki diş beyazlatmak için evde kendinizin uygulayabileceği tekniklerden yararlanmaktır. İkinci yöntemde ise klinik ortamında ve diş hekimi tarafından uygulama yapılması gereklidir. Diş beyazlatma için bir jel kullanılmaktadır ve bu jel yalnızca diş yüzeyine temas etmelidir. Dudak ve dişetine değmesi sakıncalı olduğu için profesyonel bir şekilde hekim kontrolünde uygulama yapılması daha sağlıklı bir sonuç alabilmek açısından önemlidir. Ağartıcı jel olarak kullanılan maddeyi daha aktif hale getirmek için ışık kaynağı kullanılmaktadır. Beyazlatma uygulaması sırasında bir miktar hassasiyet hissedilebilir. Hassasiyetiniz fazla ise hekiminiz işlemi bitirme kararı alması söz konusu olabilir.

Bir önceki yazımız olan Diş Beyazlatma Cihazı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.