Diş Beyazlatma Zararlı mı?

Diş BeyazlatmaDişler gündelik hayatta tüketilen çay, kahve, sigara, gıda maddeleri ve içecekler nedeniyle sarardığında diş beyazlatma zararlı mı sorusu akla her zaman gelen bir sorudur. Bu sorunun cevabı diş hekimleri tarafından; dişin hem canlı kısmına hem de sert dokusuna bir zarar vermediği yönünde olmaktadır. Lakin uzmanlar diş beyazlatma işlemi sonrasında dişin rengini etkileyen çay ve kahve gibi içecekler, renkli içecekler ve sigara tüketiminin mutlaka azaltılması gerektiğini belirtmektedir. Dişin beyaz rengini kaybetmesine çay, kahve ve sigara gibi maddelerin tüketilmesi yanında;

  • Dişin doğuştan gelen bir şekilde beyaz olmaması,
  • Çok uzun sürelerde tedaviler için antibiyotik kullanılması,
  • Aşırı derecede flor alımı,
  • Kanal tedavisi gibi tedaviler yaptırmış olmak,
  • Yaşlılık gibi etmenler de sebep olabilmektedir.

Tüm bu sebeplerden dolayı ülkemizde birçok insan diş beyazlatma işlemi yaptırmaktadır.

Diş Beyazlatma Zararlı mı ve Nasıl Yapılır?

Belirtilen tüm bu sebeplerden olayı diş beyazlatma zararlı mı sorusu yerine nasıl yapılır sorusu sorulabilir. Diş beyazlatma işlemi düzenli olarak diş fırçalayan insanlarda dahi yapılabilmektedir. Dişlerin beyaz olması estetik bir gülüş sağlamakla birlikte, öz güven artışı da sağlayacaktır. Diş beyazlatma işlemine diş hekimleri karar verirler ve işlem sonucunda dişlerin hangi renge geleceği size gösterilir. Bu işlem iki farklı yöntemle gerçekleştirilir. Birinci yöntem jel ile yapılan yöntem olup jelin ağız ve dile değmemesi gerektiğinden doktor kontrolünde yapılmalıdır. Bu işlem 30 dakikada tamamlanmaktadır. İkinci yöntem ise evde uygulanabilir bir yöntem olarak 1 hafta kadar sürebilir.

Evde Uygulanan Diş Beyazlatma Zararlı mı?

Diş beyazlatma işlemi her ne kadar hekim kontrolünde yapılması gereken bir işlem olsa da evde yapılan diş beyazlatma zararlı mı sorusuna verilecek cevap elbette zararsız olacaktır. Lakin kendi imkanlarınız ile uyguladığınız yöntemlerde de dikkatli olmanız gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Ağız Kokusunun Nedeni Ağızdaki Kuruluklar Hastalıklar Bakteriler Olabilir! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.