Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi ne iyi gelir?’ sorusunu cevaplamadan önce diş eti çekilmesinin oldukça rastlanılan ve önleminin kolay, tedavi aşamasının basit adımlardan oluştuğunu söylemekte fayda vardır. Bilimsel anlamdaki adı Diş Atrofisi’dir. İki kısma ayrılmaktadır. Bunlar akut ve kroniktir. Diş eti çekilmelerinin hangi tipte olduğunun anlaşılması ancak doktor kontrolü sayesinde tespit edilebilmektedir.

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelen Çözümlerdis-tasi-nedir

Diş eti çekilmesi ne iyi gelir sorusunu soran herkesin diş etlerinden derdi olduğu anlaşılmaktadır. Diş eti çekilmesinin üç şekilde tedavi aşaması bulunmaktadır. Bunlar; diş duyarlılığının tedavi edilmesi, diş dokusu üzerinde oluşan hasarların tedavi edilmesi ve çekilmiş olan diş eti dokusunun cerrahi müdahale ile yerine getirilmesidir. Diş eti çekilmesinin oluşmaması için alınabilecek önlemlerden biri dişlerin çok sert bir şekilde fırçalanmamasıdır. Bu yüzden sert bir fırça yerine orta sertlikle bir fırça ile dairesel hareketler ile fırçalanmalıdır. Bu gibi çözümlerin yanında diş eti çekilmelerine bitkisel yollar ile de çözümler sunulabilmektedir.

Diş Eti Çekilmesine İyi Gelen Bitkiler

Diş eti çekilmesi ne iyi gelir diyenlerin bitkisel çözümlere de sık sık başvurduğu görülmektedir. Bu bitkilerden bazıları şu şekildedir;

  • Susam yağı, ağız ve diş tedavisinde kullanılan en etkili yollardan biridir. Anti-enflamatuar özelliği sayesinde diş eti çekilmelerini önleyebilmektedir. Dişlerde oluşan plak görünümünü azaltmaktadır.
  • Hindistan cevizi yağı,  anti mikrobiyal  özelliği sayesinde ağız içerisinde meydana gelen herhangi bir enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan önemli bir yağdır.
  • Yeşil çay, yeşil çay antioksidan özelliği taşıdığından serbest radikallerin önlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Diş eti çekilmesine de ağız içinde yer alan serbest radikaller neden olmaktadır. Yeşil çayında antioksidan özeliği bu serbest radikalleri nötralize etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Diş Eti Kanaması Tedavisi İle Dişlerinizi Kurtarın! başlıklı makalemizde Diş Eti Kanaması Tedavisi İle Dişlerinizi Kurtarın! ve İmplant Diş Tedavisi İçin En Kötü İhtimal Bile 10 Yıl! hakkında bilgiler verilmektedir.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Pin on Pinterest0

YORUMLAR