Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Dişeti sınırının kök yüzeyinin açılmasına neden olacak şekilde mine seviyesinden daha aşağıya düşmesi diş eti çekilmesi olarak adlandırılmaktadır. Her yaşta görülebilen bu durum diş eti çekilmesi neden olur ve nasıl tedavi edilir sorusunu da beraberinde getirmektedir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur, En Sık Görülen Nedenler Neler?

Diş eti çekilmesi neden olur sorusuna karşılık olarak pek çok neden saymak mümkündür. Bununla birlikte en sık görülen sebeplerden biri periodontitis adı verilen diş eti hastalığıdır. Diş eti hastalıkları, diş ve diş etleri üzerinde bakteriler tarafından plak oluşturulması ile başlamaktadır ve plaklar temizlenmediğinde diş taşına dönüşüp diş etinin aşınmasına ve diş eti çekilmesine yol açmaktadır. Diş eti çekilmesine yol açan durumlardan biri de ağız bakımında yapılan hatalardır. Sert bir fırça kullanmak ve fırçalamayı sert yapmak bu hatalar arasındadır. Dişler düzenli olarak fırçalanmadığında ya da diş temizliği ip kullanımı ile desteklenmediğinde de diş eti çekilmesi söz konusu olabilmektedir. Kalıtsal özellikler de diş eti hastalığına yatkınlık gösterme ile ilişkilidir. Diş sıralamasındaki bozukluklar ile çenedeki sorunlar hastalık sürecini hızlandırmaktadır. Diş bozukluklarının tedavisi için kullanılan ortodontik yöntemlerin seçimi ve uygulanmasındaki hatalar da diş eti çekilmesinin nedenleri arasındadır.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi neden olur sorusunun yanı sıra nasıl tedavi edileceği de merak konusudur. Kliniğimizde bu amaçla çeşitli yöntemlerden yararlanılmaktadır. Diş eti çekilmesine maruz kalan hastalarda cerrahi yöntemler kullanılarak kaybedilen dokular tekrar yapılandırılmaktadır. Hastanın damağından doku örneği alınarak greft uygulanması da tedavi yöntemleri arasındadır. Cerrahi yöntemlerle ya da diş eti dokusu kaydırılarak açık yüzeyler kapatılabilmektedir. Dişlerdeki deformasyonun giderilmesi için ilaç tedavisinden yararlanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kanal Tedavisi Sonrası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.