Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Ağız ve diş sağlığı, önem verilmesi gereken sağlık konuları arasında bulunuyor. Genel olarak insanların ihmal ettikleri ancak sorun yaşanması ile birlikte şikâyetlerin arttığı sağlık konularının başında gelir. Diş hastalıkları ağız ve diş sağlığının ihmal edilmesi, kontrollerin yapılmaması ve benzeri pek çok durum sonucu ortaya çıkar. Bu hastalıklar ile ilgili olarak en önemlilerinden bir tanesi diş eti çekilmesidir. Diş eti çekilmesi nedir denildiğinde dişlerin kök kısımlarını kaplayan ve dişin sağlıklı şekilde kalmasını sağlayan diş etinin sağlıksız hale gelmesi ve diş minesinin alt kısmına kadar çekilmesi durumudur denilebilir.

Diş Eti Çekilmesi Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Diş eti çekilmesi nedir sorusu ile birlikte bu çekilmenin neden oluştuğu araştırılması gereken konular arasındadır. Diş eti çekilmeleri belli birkaç durum sebebi ile oluştur. Bunlar arasında hatalı şekilde yapılan diş fırçalama işlemi ile birlikte yanlış diş fırçası seçimi ilk sırada yer alır. Gerekli sertlikte kullanılmayan diş fırçaları ve bunlar ile yapılan yanlış fırçalama diş etlerinin zarar görmesine ve çekilmesine sebep olur. Diş sağlığı ile ilgili olarak yaşanan diğer problemler ve hatalı şekilde uygulanan dolgu ve kaplama tedavisi de diş etinin çekilmesine sebep olabilir.

Diş Eti Çekilmesi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti çekilmesi nedir denilmesinin sonrasında tedavi süreci önem arz eder. Diş etleri diş köklerini ve dişin tamamını koruyan bir kalkan gibi değerlendirilebilir. Bu kalkanın zarar görmesi dişin kaybedilmesine kadar gidebilir. Bunun için ilk önce diş eti çekilmesinin nedenleri tespit edilmelidir. Başka bir diş hastalığı kaynaklı çekilmeler için bunların tedavi edilmesi ile başlanılır. Sonrasında uygun diş fırçası ve macunu seçimi ile bunların doğru kullanımı işlemleri gerçekleştirilir.

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı Kulağa Vurur mu? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.