Diş Eti Çekilmesi Tedavi Yöntemleri

Dişlerin, ağız içerisindeki önemli etkisi kadar diş etlerinin de önemli bir yeri bulunmaktadır. Dişlerde oluşan aşınma ve yıpranma sonrasında diş eti mine seviyesinin altına düştüğünde tedavi gerektiren durumlar ortaya çıkar. Bu durumda diş etinde iltihap oluşması gibi durumlarda diş eti etrafındaki kemik dokusu erir ve çekilme oluşur. Bu durumda diş eti çekilmesi tedavi yöntemleri hassas ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu tedavinin istenen etkilerle oluşturulması için merkezimize başvurularak uzman hekimlerden tedavi hizmetleri alınabilir.

Nedenlerine Göre Diş Eti Çekilmesi Tedavi Yöntemleri

Genellikle diş hassasiyeti olarak belirtiler gösteren diş eti çekilmesi, soğuk veya sıcak gıdalar kullanıldığında hissedilebilir. Kötü bir ağız bakımı diş eti çekilmesi gibi bir sorun oluşturabilir. Ağız içerisinde dişlerin üzerinde oluşmuş plaklar, kullanılan ilaçlar, yanlış beslenme gibi durumlar bu sorunu oluşturabilir. Nedenlere ve oluşan rahatsızlığın durumuna göre diş eti çekilmesi tedavi yöntemleri belirlenerek gereken tedaviler uygulanabilir. Tedavi, mutlaka bir uzman tarafından yapılmalı ve tedavi süresince hasar durumu ortadan kaldırılmalıdır. Dişin hassasiyeti tekrar elde edilerek korunur hale getirilmelidir.

Diş Eti Çekilmesi Tedavi Yöntemleri Hangi Uzmanlık Alanıdır?

Diş eti çekilmesi gibi rahatsızlıklarda tedavi yöntemi, periodontoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilirken gereken durumlarda cerrahlardan ve estetik diş hekimlerinden destek alınabilir. Merkezimiz bünyesinde hizmet vermekte olan tüm diş hekimleri, ortaklaşa bir çalışmayla diş eti çekilmesi tedavi yöntemleri kullanarak sorunlarınızın giderilmesini sağlayabilirler. Tedavi, üç aşamalı olarak uygulanır. Tedavi esnasında kaplama veya dolgular değiştirilir, ağız bakımına özen gösterilmesi gereklidir ve tahribata neden olmayacak şekilde ergonomik bir diş fırçası kullanılmalıdır. Günde 3 kereden fazla diş fırçalamak tekrar diş eti hassasiyetine neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Ağız Kokusunu Önleme Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.