Diş Eti Çekilmesi Tedavisi

Diş eti çekilmesi tedavisi diş etinin mine seviyesinin altına düşmesi sonucu tedavi edilmesidir denilebilir. Diş eti çekilmesi her yaştan herkeste meydana gelebilmektedir. Peki diş eti çekilmesi hangi sebeplerden ötürü meydana gelmektedir? Diş eti çekilmesinin belirtileri nelerdir? Öncelikli olarak diş fırçalama sayısının abartılması diş etlerini olumuz yönde etkilemektedir. Bununla birlikte yanlış fırçalama teknikleri ve nazik olmayan bir fırça da diş etlerinin çekilmesine sebebiyet verebilmektedir. Diş eti hastalıkları ve yanlış ve bilinçsizce yapılan dolgular diş etlerinin zamanla çekilmesine ortam hazırlamaktadır.

Diş Eti once-1Çekilmesi Tedavisi Hangi Yöntem İle Yapılır?

Diş eti çekilmesi tedavisi mutlak suretle bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Diş etinin içerisinde yer edinen iltihaplı hastalıklar diş eti hastalıkları olarak nitelendirilmektedir. Diş etlerinin içerisinde oluşan iltihaplı yapı, dişin etrafındaki kemik dokusunu eritebilmektedir zaman içerisinde de bu dokuda çekilme meydana gelmektedir. Buna paralel olarak diş etleri de bundan etkilenerek çekilmeye başlanacaktır.

Diş Eti Çekilmesi Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Diş eti çekilmesi tedavisi sürecinde diş dokusunda meydana gelen tüm hasarın ve enflamasyonun giderilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra diş dokusundaki hassasiyetin kontrol altına alınması ve çekilen diş etinin tekrar bulunduğu yere getirilmesi olmak üzere 3 aşamalı olarak bir tedavi uygulanmaktadır. Diş eti çekilmesinde diş eti cerrahisi ve estetik diş uygulamalarına da gerekli görüldüğü takdirde başvurulabilmektedir. Bu tedavi esnasında tüm kaplama ve ya dolgular mutlak suretle değiştirilmelidir. Diş ve diş eti hastalıklarının önüne geçebilmek için ağız bakımına özen göstermek gerekmektedir. Diş ve diş etlerinizde tahribata neden olmayacak yumuşak ve ergonomik bir diş fırçası ile nazikçe dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Dişlerin günde 3 kereden fazla fırçalanması dişlerde hassasiyete, diş etlerinde ise tahribata yol açabilmektedir. Öte yandan düzenli olarak diş ipi kullanılması bakteri plaklarının sebep olduğu iltihapların da önüne geçebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ağrısız Ve Acısız Diş Beyazlatma Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.