Diş Eti Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir?

Diş eti rahatsızlıkları arasında en çok görülenlerden birisi de diş etinin çekilmesidir. Diş eti çeDiş eti çekilmesii nelerdir diye merak ediyorsanız en önemli sebebi de dişlerde ağrı sızı yaşamaktır. Bunun temel sebebi de yetersiz ağız bakımıdır. Ayrıca düzensiz beslenme, mineral ve vitamin eksikliği gibi durumlarda rahatsızlığı tetikler.

Diş eti sınırının mine seviyesinin altına düşmesi diş eti çekilmesine neden olur. Bunun sonucunda kök yüzeyi oldukça açılır. Her yaşta görülebilecek bir rahatsızlıktır. Genetik faktörlerinde etkisi çoktur.

Diş Eti Çekilmesi Nedenleri Nelerdir?

Diş eti çekilmesi belirtileri nelerdir sorusunun cevabı tabi ki de diş köklerinde belirgin farklılıklar ve ağrılar yaşamaktır. Et çekişmesi sonucunda kökler ortaya çıkar. Ağrı ve sızı yaşanır. Diş eti çekilmesinin de birtakım sebepleri vardır. Bunlar şu şekildedir;

  • Diş etinin çekilmesinde en bilinen neden diş eti hastalıklarıdır. Bakterilerin dişler ve dişetinin üzerinde plak oluşturmasından sonra ağı bakımı yapılmazsa temizlenmeyen plaklar diş taşına dönüşür. Bu da diş etinin aşınmasına neden olur. Ardından da diş eti çekilir.
  • Dişlerin yanlış şekilde ve sertçe fırçalanması da et çekilmesine neden olur. Dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Ayrıca zaman zaman da diş ipi kullanmak faydalıdır. Böylece ağız hijyeni sağlanmış olur.
  • Kalıtsal hastalıklar dolayısıyla da diş eti çekilmesine rastlanabilir.

Diş eti çekilmesi nasıl önlenir?

Diş eti çekilmesi belirtileri nelerdir konusunda uzmanlardan yardım almak faydalıdır. Eğer et çekilmesi belirtileri yaşıyorsanız önlemler almanız gerekir. Böylece zahmetsiz ve basit bir şekilde sorununuzu halledebilirsiniz. Ama eğer önlem alınmazsa sıkıntı artar. Büyük ağrılar çekebilirsiniz.

Diş eti çekilmesi sorunu yaşadığınız zaman öncelikle düzenli ağız ve diş bakımı yapılmalıdır. Kalsiyum açısından zengin besinler tercih edilmelidir. Yumurta, süt ve yumurta tüketmek de faydalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kanal Tedavisi Ağrısı Kaç Gün Sürer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.