Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir ve Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Diş eti hastalıklarının en önemli belirtilerinden olan diş eti kanaması, hastalığın başlangıç döneminde miktar olarak daha fazla olduğundan diş eti kanaması nasıl geçer sorusunun cevabı da tedavi sürecinin önemli bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş eti hastalıklarının diğer belirtileri olarak ise şu huşuların sayılması mümkündür:

  • Diş etlerinin hassas, şiş ve kırmızı olması
  • Dişetlerinin dişlerden ve dişlerin birbirinden uzaklaşması
  • Ağızda sürekli olarak kötü koku
  • Isırma sırasında dişler arasındaki uyumun bozulması
  • Ağızda iltihaplı akıntı

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer ve Hastalık Nasıl Önlenir?

Diş eti kanaması nasıl geçer sorusuna cevap aramak zorunda kalmamak için dikkat edilmesi gereken husus, diş eti hastalıklarına maruz kalmadan önce hastalığı önleme adına yapılması gerekenlerdir. Bu konuda kişisel özen ve temizlik önemli bir paya sahiptir. Çünkü dişlerin ve dişetlerinin sağlıklı halini devam ettirmek için en önemli nokta fırça ve diş ipi kullanarak ağızda bulunan bakteriyel plakların uzaklaştırılmasıdır. Düzenli olarak dişleri hekime kontrol ettirmek de erken teşhis ve tedavi sürecinin kolaylığı açısından önemlidir. Hekim kontrolü günlük bakım ile temizliği sağlanamayan bölgelerde oluşan plakların uzaklaştırılması açısından da ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer ve Tedavi Nasıl Yapılır?

Diş eti kanaması nasıl geçer sorusuna verilecek ilk cevap günlük diş fırçalama alışkanlığı edinmenin kanamaları büyük ölçüde azaltacağıdır. Fırçalama diş eti hastalıklarının başlangıç döneminde dişler üzerindeki plak ve taşların uzaklaştırılması ve dişetlerinin güçlendirilmesini sağlamak için çoğunlukla yeterlidir. İleri safhalarda olan hastalık durumunda ise cerrahi çözümlere başvurmak gerekebilmektedir. Ancak cerrahi çözümlerden yararlanılarak hastalık tedavi edilse dahi sonrası için kişisel ağız bakımı ile tedavinin sürdürülmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Diş Eti Çekilmesi Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.