Diş Eti Kanamasının Tedavisi

Diş eti kanamalarımızı dişlerimizi fırçaladıktan sonra veya diş ipi kullandıktan sonra bir miktar kan gördüğümüzde fark ederiz. Eğer ağrı yapmıyorsa çoğu zaman umursamayız. Fakat mesele bu kadar basit olmayabilir. Çünkü ağızda görülen bu kanama diş eti hastalıklarının belirtisidir. Peki diş eti kanaması tedavisi nasıl yapılmalıdır? Öncelikle diş eti kanaması çeşitli nedenlerden kaynaklanır ve bu nedenler farklı farklı olabilir. Tedavi uygulamalarında da ilke yoğunlaşılması gereken diş eti kanamasının nedenidir. Eğer erken tedavi edilirse diş eti kanamalarına neden olan etkenlerin hemen hepsi çözülebilir. Fakat geç kalınması durumunda dişlerin dökülmesine kadar süreç ilerleyebilir.

Diş Eti Kanaması Tedavisi Ve Cerrahi Müdahale

Diş etlerinde ortaya çıkan kanamaların bazıları beslenme alışkanlığını değiştirerek ve ağız temizliğini arttırarak durdurulabilir. Bazı diş eti kanamalarında ise cerrahi müdahale gerekir. Bunu belirleyecek olan diş hekimi muayenesidir. Bu noktada polikliniğimiz bütün ağız sağlığı bakım be tedavilerinde olduğu gibi diş eti kanaması tedavisi ve problemlerinde de yanınızdadır. Uzman hekimlerimiz gereken muayeneyi yapacak ve tedavi seçeneklerini değerlendirecektir. Kimi zaman vitamin eksikliğine bağlı olarak diş etlerinde kanama olabilir. Kimi zaman sigara, alkol kullanımı diş etlerinde kanama yapabilir. Kimi zaman yanlış diş fırçası kullanmak diş etlerini aşındırabilir. Bu durumda daha yumuşak bir diş fırçası çözüm olacaktır. Bazen kullanılan diş macunu vücut yapısına uygun olmayabilir ve farklı bir diş macunu kullanılarak çözüm üretilebilir.

Doğru Ağız Bakımı İle Diş Eti Kanaması Tedavisi

Hekim tedavisi dışında dişlerinizi her gün düzenli fırçalamak, diş fırçalarını en az 3 ayda bir değiştirmek, diş fırçalama esnasında nazik davranmak, düzenli olarak diş ipi kullanmak da diş eti kanaması tedavisi ve çözümleri arasında sayılabilir.

Bir önceki yazımız olan Diş Estetiği Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


YORUMLAR