Diş Kaplama Nedir?

Dişlerin şekil bozukluğuna uğraması veya belli sebeplerden ötürü sağlıklı işlevini kaybetmesi gibi durumlar bizi genel olarak diş kaplama nedir sorusuna yönlendiriyor. Zira günümüzde sağlıklı diş yapısı ve dolaylı olarak düzgün gülüşler için sıklıkla başvurulan operasyonların başında diş kaplama gelmektedir. Diş kaplama, dişlerin dış kabuğu üzerinde çeşitli maddeler kullanılarak onu daha güçlü hale getirmek ve estetik görünüm vermek amaçlı uygulanan restorasyon işlemleridir. Dişe kaplanan dental kronlar bir dişin şeklini, boyutunu, mukavemetini ve genel görünümünü iyileştirmek için kullanılır. Diş kaplama operasyonlarında kullanılan protezler çeşitli maddelerden yapılabilmektedir.

Diş Kaplama Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Diş kaplama nedir açıklamasından sonra bu uygulamanın nasıl gerçekleştiği ve hangi protez çeşitlerinin kullanıldığına geçiş yapabiliriz. Kaplamada kullanılan bir protez, tamamen veya kısmen hasar görmüş bir dişi “örtmek” için kullanılır. Madde kaybına uğramış hasarlı bir dişin güçlendirilmesinin yanı sıra, diş görünümünü, şeklini veya hizalamasını iyileştirmek için bu uygulamaya gidilebilmektedir. Protez maddeleri olan porselen veya seramik taçlar, doğal dişlerin rengine uyarlanabilirler. Diğer malzemeler altın, metal alaşımları, akrilik ve seramik içerir. Bu alaşımlar genellikle porselenden daha güçlüdür ve arka dişler için tavsiye edilebilir. Hem güçlü hem de cazip olmasıyla genellikle metal kabuk ile kaplanmış porselen protez sıklıkla kullanılır.

Diş Kaplamasında Kullanılan Malzemeler

Diş kaplama uygulamalarında kullanılan malzemeler, Diş kaplama nedir diye soracak olursak bizleri kısmen de olsa teknik açıklamaya yönlendirecektir. Kaplamalar çeşitli malzemelerden üretilmektedir ve teknik imkanların sunduğu olanaklar doğrultusunda sürekli bir gelişim halindedir. Kaplama operasyonundan sonraki süreçte dişler tıpkı doğal yapısında olduğu gibi düzenli bakıma ihtiyaç duymaktadırlar.

Diş kaplamada günümüzde en sık;

  • Porselen,
  • Full-porselen,
  • Metal alaşımlı porselen,
  • Seramik,
  • Zirkonyum gibi malzeme ve kaplama çeşidi kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Hızlıca Diş Beyazlatma Tedavisi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.