Diş Kaplama Uygulaması Nedir?

İnsan vücudunda en çok kullanılan organlardan biri olan dişler, uzun süreli bir şekilde bakım gerçekleştirilmediğinde madde kaybı gösterebilir. Dişlerde oluşan madde kaybı, dişin çevresinde ve üst kısmında görülen diş minesi ve kaplamasının belirli bir süre sonrasında aşınmaya uğraması ve diş çürüklerine neden olmasıyla ortaya çıkar. Bu gibi bir durumda merkezimizde uygulanan tedaviler sırasında diş kaplama uygulaması nedir diş kaplamaaya çıkmaktadır. Diş kaplama; madde kaybına uğramış dişlerin üzerinde estetik amaçlı bu kayıpların giderilmesi için restorasyon işlemi yapılmasını ifade etmektedir. Diş kaplama işlemi, ancak dişlerde dolgu ve kanal tedavisi yapılamadığı zaman uygulanır.

Diş Kaplama Nedir Ve Nasıl Yapılmaktadır?

Özellikle çürüme gibi istenmeyen sonuçlar gösteren dişlerde diş kaplama nedir sorusu için bu çürüklerin temizlenmesi sonrasında dişin tekrar eski görünümüne kavuşturulması için farklı malzemeler ile kaplama işlemi yapılması şeklinde bir tanım sunulabilir. Dişlerin tamamen kaybedilmesi yerine kaplama işleminin gerçekleştirilmesi için protez dişler ve kalıplar oluşturulur. Bir miktar aşındırma işlemi yapıldıktan sonra metal veya metal olmayan malzemeler kullanılabilir. Seramik, porselen ve Zirkonyum gibi birçok madde kullanılarak kaplama işlemi sağlanabilir.

Hızlı Ve Güvenli Diş Kaplama Nedir?

Merkezimizde gerçekleştirilen tedavi işlemlerinde diş kaplama nedir işlemi için hızlı ve güvenli bir şekilde el değmeden yapılan işlemler ifade edilmektedir. Laboratuvarlarda el işçiliği ile yapılabilen veya son yıllarda CAD-CAM teknolojisi kullanılması ile el değmeden üretilen diş kaplama malzemeleri kaplanacak dişin ölçülerine ve dokularına uygun bir şekilde üretilmektedir. Hızlı bir şekilde elde edilen bu sonuç güvenli bir diş kullanımı sağlarken, doktor tavsiyesine uygun şekilde diş bakımı yapılması ve dişlerin korunması ile birlikte kaplama sonucu uzun yıllar doğru bir etki sağlayabilir.

Bir önceki yazımız olan Diş Eti Kanaması Çözümü başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


YORUMLAR