Diş Teli Ağrısı

Ağız ve dişlerde meydana gelen sorunlar yeme bozukluklarına neden olarak bireyin hayatını zorlaştırmasının yanında gülüş estetiğinin bozulması ve konuşmanın zorlaşması ya da bozulması anlamında sosyal hayatı da etkileyen hususlardır. Bu sorunların giderilmesi açısından kliniğimizde uygulanan yöntemler arasında en yaygın tercih edilenlerden biri de ortodontik tedavilerdir. Dişlere takılan sabit ya da hareketli tel ve apereyler yardımı ile dişlerin hareket ettirilmesi ve belirli bir düzene kavuşturulması anlamına gelen ortodontik tedavi sırasında diş teli ağrısı olarak ifade edilebilecek ağrıların oluşup oluşmadığı merak konusudur.

Ortodontik Tedavi İle Dişlerin Hareket Ettirilmesi ve Diş Teli Ağrısı

Ortodonti tedavisi uygulanan bireylerde tedavinin mantığı, diş çevresindeki dokuların bazı bölgelerinde kuvvet uygulanmak suretiyle kemik yapım ve yıkımına neden olmaktır. Diş çevresinde bulunan periodontal dokular tarafından kontrol edilen kemik yapımı, ortodontik tedavinin parçası olan elemanlar tarafından uygulanan kuvvetin sonucunda bir noktada zayıflarken başka bir noktada hızlanmakta ve bu sayede dişler hareket ettirilebilmektedir. Dişlerin hareket ettirilmesi sırasında diş teli ağrısı yaşanır mı sorusu en fazla merak edilen hususlardan biridir.

Diş Teli Ağrısı Neden Olur?

Dişler kendisini tamamıyla kuşatan dinamik kollajen bağlardan oluşan periodontal bağlarla çevrilidir ve bu bağlarda kemik yapan ve yıkan dokular, dişle kemiği bağlayan yapılar, dişi besleyen damarlar ve sinirler bulunmaktadır. Ortodonti tedavisi sırasında dişler üzerine baskı uygulanmaktadır. Bu baskı dişte basınç etkisi meydana getirerek kemik yıkım faaliyetini başlatmaktadır. Ortodontik tedavide olabilecek en kesintisiz ve hafif kuvvetle diş hareketinin sağlanması hedeflense de bu baskı ve kemik yıkımı faaliyeti sırasında diş teli ağrısı olarak ifade edilen ağrının az da olsa yaşanması kaçınılmaz bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan Diş Beyazlatma Sonrası başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.