Diş Teli Bakımı Nasıl Yapılır?

Ortodonti tedavileri ile birlikte dişlerinde bulunan yamukluk, çarpıklık gibi sorunlara çözüm getirmiş olan kişilerin ortodonti tedavisinin başarılı bir şekilde sonuçlanması için mutlaka ağız hijyenini sağlama noktasında da dikkatli olması gerekmektedir. Bunu yapabilmek için ise diş teli bakımı nasıl yapılır mutlaka detaylı olarak bilinmelidir. Diş teli temizliğinin yapılması ile birlikte diş çürüklerinin önlenmesi sağlanırken diş etlerinde ortaya çıkabilecek iltihaplar ve diş ile diş etlerinde meydana gelebilecek tüm komplikasyonların da önüne geçilmiş olur.

Günlük Diş Teli Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş teli kullanan kişilerin diş tellerini her gün düzenli bir şekilde temizliyor olması gerekir. Temizlenmeyen dişlerin çok kısa sürede bakteri oluşumları ile birlikte diş tellerinin braketlerine de zarar vermesi ile birlikte diş taşlarının oluşumunu ortadan kaldırma için mutlaka diş temizliğinin günlük olarak yapılması gerekmektedir. Diş taşlarının ilerleyen zamanlarda diş eti problemlerine de zemin hazırlaması söz konusu olduğu için bu tür sorunların ortaya çıktığı anda çözülmesi ve diş teli bakımı nasıl yapılır bunun yönergelerine uyulması gerekmektedir.

Diş Teli Bakımı Nasıl Yapılır Neler Kullanılır?

Diş teli kullanan kişilerin diş teli bakımı nasıl yapılır diye sordukları durumda öncelikle diş fırçası ile temizliğin yapılması gerekmektedir. Yumuşak uçlu, küçük başlı ve düş bir diş fırçası ile dişlere zarar vermeden dişlerin temizlenmesi gerekmektedir. Braketlere müdahale edilmeden yapılması gereken bu temizliğin günde 2 ya da 3 kez tekrarlanması ile birlikte büyük oranda bir temizlik yapılmış olur. Braketlerin arasını temizlemek için ise diş ara yüz fırçalarının kullanılması gerekmektedir. Diş ipleri ile derinlemesine bir temizlik yapılırken ağız hijyeninin kesin bir şekilde sağlanmış olduğu da söz konusu olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Diş Eti Çekilmesi Tedavi Yöntemleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.