Diş Teli Çeşitleri

Diş teli çeşitleri günümüz teknolojisi ile birçok çeşide ayrılıyor. Her çeşit kendi içinde farklı özelliklere sahip olması ile biliniyor. Tabi ki bu anlamda uzman hekimin tavsiyeleri oldukça önem teşkil etse de buradaki en önemli detay hasta hekim ilişkisi olarak biliniyor. Diş yapısına uygun olarak tasarlanacak bir diş telinin yanı sıra hastanın da diş teli takarken kendini rahat hissetmesi ve öz güveninin yerinde olması gerekmektedir. Bu yüzden birçok diş teli çeşidi bulunuyor.

Diş Teli Çeşitleri İsimleri ve Kullanım şekilleri

Diş teli çeşitleri olarak son yıllarda sıkça kullanılan ve en çok tercih edilen birkaç çeşitten sizlere bahsedeceğiz. Bu çeşitlerin hepsi kullanım olarak kolaylık sağlayan ve kişiye herhangi bir sorun oluşturmayan çeşitler olarak biliniyor. Bunları sıralamak gerekir ise;

Metal braketler; en çok bilinen ve en çok kullanılan diş teli olarak da adlandırılan modeldir. Ayrıca en dayanıklı ve kullanışlı diş teli olarak da biliniyor.

-Porselen (şeffaf) diş telleri; bir önceki diş tellerine oran ile daha az görünür estetik bakımından daha şık durması ile biliniyor.

Lingual braketler; en çok yetişkin hasta grupları için tercih edilen bir çeşittir. Tedavi süreci boyunca diş telleri ön tarafta değil de arka taraftan dil kısmına yakın olarak takılmaktadır.

 Şeffaf plaklar bir diğer adı ile telsiz ortodonti olarak biliniyor. Dişlere takılıp çıkarılabilinen bu çeşit diş telleri uzman hekim tarafından size 2 haftalık kullanım modelleri olarak verilecektir. Son yıllarda en çok tercih edilen bu model dişlerin üzerine takılabilinen ve kesinlikle belli olmayan diş telleri olarak bilinmektedir.

Sizin İçin Hangi Diş Teli Çeşidi Uygun Olacaktır

Diş teli çeşitleri birçok çeşit olsa da buradaki en önemli detay sizin için uzmanın belirleyeceği diş teli çeşidi olmaktadır. Bu anlamda kaliteli hizmetleri ve uzman doktorları ile bilinen kliniğimiz sizlerin her türlü diş ve ağız sağlığı sorunlarına çözüm olması ile biliniyor. Bizlere ulaşarak daha detaylı bilgi alabilir randevu talep ederek ağız sağlığı problemlerinize kesin çözümler bulabilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Diş Ağrısı İçin Ne Gereklidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


YORUMLAR