Diş Teli Mumu Kullanımı

Diş teli mumu, özellikle diş telleri takılan bireylerde uygulanmaktadır. Bu noktada diş teli mumu tedavi amaçlı takılan diş tellerinin tahrişini önleme amacıyla kullanılan ek destek unsuru olarak görülebilir. Esasında diş teli takılması ve takıldıktan sonraki süreç kolay olmamaktadır. Zira estetik açıdan çok daha güzel bir görünüm kazanmak ya da dişlerin dizimindeki yapısal problemin giderilmesi amacıyla tercih edilen diş telleri, günlük hayatın her aşamasına yansıyan sorunları ortaya çıkartmaktadır. Yaşanılan bu sorunların giderilmesi noktasında özellikle ortodontik tedavisi sırasında diş teli mumundan yararlanarak en azından tahriş şikayetinin önüne geçilmesi sağlanmaktadır.

Diş Teli Mumu Kullanımı

Diş teli mumu, diş tedavisi sırasında dişte oluşması muhtemel tahrişlerin giderilmesi ve tahriş şikayetinin azaltılması amacıyla kullanılmaktadır. Bu doğrultuda diş tellerinin özellikle dudak içlerine denk gelmesi yanakların iç bölümlerine denk gelmesi doğal olarak yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişlerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu sorunun giderilmesi noktasında diş teli mumu oldukça olumlu sonuçların oluşmasında etkili olmaktadır. Öncelikle diş teli mumu, diş tellerinin takıldığı ilk günlerin sorunsuz bir şekilde atlatılmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede diş teli kullanımı sırasında oluşabilecek güç durumlar önlenerek, diş teli takılan bireylerin yaşam konforu artırılmaktadır.

Diş Teli Mumu Nasıl Uygulanır?

Diş teli mumu uygulanırken dikkat etmek gerekmektedir. Bu noktada diş teli mumunun diş hekimin önerisi doğrultusunda kullanılması önem kazanmaktadır. Diş teli mumu öncelikle küçük parçalar halinde kullanılmalıdır. Kopartılan küçük parçalar yuvarlanarak yumuşak bir hale getirilmelidir. Bu aşamadan sonra yumuşak hale getirilmiş diş teli mumu tahriş oluşması muhtemel olan bölgelere temas eden bandın ya da braketin üzerine yapıştırılmalıdır. Yapıştırma işleminden sonra diş eti mumunun yapıştırılan yere oturtulup oturtulmadığı da kontrol edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kanal Tedavisi Fiyat başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.