Diş Teli Ne Kadar Süre Takılır?

Diş teli çarpık diş sorununu ortadan kaldırmak için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş teli tedavisi sonrasında çarpık olan dişler hizaya girerek istenilen forma kavuşmuş olur. Sosyal yaşam ve sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkileyen çarpık diş sorunu ancak diş teli tedavisi ile ortadan kaldırılabilmektedir. Çarpık dişler sosyal ilişkileri etkilediği gibi sağlığı da olumsuz yönde etkilemektedir. Diş teli tedavisine başlayan veya başlamak isteyen kişilerin merak ettiği soruların başında ise diş teli ne kadar süre takılır sorusudur. Bu ağızda bulunan çarpık diş sayısına, yaşa, dişlerin yapısına, diş etinin yapısına göre değişebilmektedir.

 

Diş Teli Ne Kadar Süre Takılır Ve Zorlukları Nelerdir?

 

Diş teli ne kadar süre takılır sorusu tedaviye başlamayı düşünenlerin merak konusudur. Diş teli tedavisinin de elbette kendine göre bazı zorlukları vardır. Bu yüzden de tedavi olacak olan kişiler bu zorlukları ne kadar süre çekeceklerini bilmek isterler. Diş teli tedavisinin zorlukları arasından bazıları ise şunlardır;

  1. Diş telinin en kullanım zorluğudur. Özellikle ilk başta alışma sürecine kadar kişiler rahatsızlık duyabilir.
  2. Diş telinin diğer zorluğu ise görünümüdür. Görünümü yüzünde yaptırmak istemeyen kişiler olsa da bu durumun geçici bir işlem olduğu ve çarpık diş sorunun mutlaka tedavi edilmesi gereken bir sorun olduğu bilinmelidir.
  3. Diş teli tedavisi olan ve diş teli takılan kişiler diş hijyenine daha fazla özen göstermelidir.
  4. Diş telleri metal seçilirse eğer görünüm olarak psikolojik etki edebilmektedir. Ancak günümüzde diş teli tedavilerinde şeffaf diş telleri kullanılmaya başlanmıştır. Bu işlem metale göre daha zordur.

 

Diş Teli Ne Kadar Süre Takılır Ve Hekim Seçimi Önemli Midir?

 

Diş teli ne kadar süre takılır sorusunun cevabını merak eden pek çok kişi bulunmaktadır. Diş teli ortalama olarak 18 ay kalmaktadır. Ancak dişlerdeki çarpıklığın derecesine, diş ve diş etinin yapısına, kişinin yaşına bağlı olarak 24 aya kadar uzayabilmektedir. Diş teli tedavisinde doğru hekim seçimi oldukça önemlidir. İşini özenle ve titizlikle yapan hekimler yardımı ile tedavi olunduğunda başarı şansı daha yüksek olmaktadır. Diş teli tedavisi için istediğiniz düzeyde kaliteli hizmeti bizlerden alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Ortodonti Diş Teli Fiyatları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.