Diş Teli Plağı Temizliği

Ortodonti tedavi diş telleri ile yürütülür. Tedaviden olumlu sonuç alınması ağız içi hijyeni ile de ilgilidir. Bu nedenle diş tellerinin temizliğine dikkat edilmelidir. Diş teli plağDiş teliiği düzenli yapılmazsa diş çürümelerine sebep olabilir. Başka sorunlar da kendini gösterir. Diş eti hastalıkları ve farklı rahatsız edici durumlar yaşanır. Bu yüzden ortodonti tedavisi sürerken diş temizliği ve fırçalaması konusunda daha titiz davranılmalıdır. Hastalar yanlarından her daim diş fırçası bulundurarak olası sorunları baştan önlemiş olurlar.

Ağız ve Diş Teli Plağı Temizliği

Diş teli plağı temizliği konusunda dişlerin günlük düzenli temizliği önemli bir konudur. Diş temizliği günde en az iki kez fırçalanarak sağlanabilir. Normal şartlarda gün içinde diğer vakitlerde ağız çalkalanarak günü geçiştirmek normaldir. Sabah ve akşam olmak üzere iki kez dişler fırçalanır. Mümkünse öğlen de fırçalanırsa daha etkili bir bakım yapılmış olur. Fakat diş teli süreci daha hassas bir süreçtir. Ağza alınan her gıdanın aralara sıkışıp kalması söz konusudur. Bu kalıntılar o bölgede istenmeyen oluşumlara ve kokuya da sebep olabilir. Tüm bu sorunları yaşamamak için kişinin yanında diş fırçası taşıması gerekir. Böylelikle tüm sorunlara baştan önlem alınmış olur. Bakterilerin ağız içinde uzun süre kalması önlendiğinde ağız ve diş sağlığı büyük oranda korunmuş sayılır. Bakteriler ağızda ve diş telinin çevresinde biriktiğinde ise diş eti problemleriyle diş taşları ve plaklar oluşum gösterir. Dişlerde uzun sürede meydana gelen plakların sonradan temizliği zor olduğundan baştan temizlenmelidir.

Diş Teli Plağı Temizliği ve Şeffaf Plaklar

Diş teli plağı temizliği konusunda şeffaf plakların temizliğine önem verilmelidir. Şeffaf plaklar diş teli çıktıktan sonra hastaya verilen pekiştirici ürünlerdir. Bu plakları kullanmadan önce fırçalamak gerekir. Küçük miktar bir macunla ve hafif olarak fırçalayabilirsiniz. Temizleme ürünlerini ancak haftada bir kullanmalısınız. Bunun dışındaki diğer ürünlere plağa zarar verebilir. Şeffaf plak temizliği kullanımla da ilgili bir durumdur. Yemek yerken çıkarmalısınız. Ayrıca her yemekten sonra dişlerin fırçalanması gerekir. Diş eti ile tüm kalıntılar giderilmeli ve son olarak plak takılmalıdır. Tüm bunları yapamıyorsanız her ne kadar yeterli olmasa da ağzınızı iyice çalkaladıktan sonra plağınızı da temizleyip takabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Diş Teli Süresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.