Diş Teli Tedavisi Bittikten Sonra

Diş teli uygulamaları ortodonti tedavisi kapsamındadır. Bu tedavi sürecinde diş teli uygulaması yapılırken kimi zaman diş çekimine gerek duyulabilir. Bazen de çene operasyonlarının yapılması gerekebilir. Ortodonti tedavisi dişlerde görülen yamukluk, çarpıklık ve hiza sorunlarına karşı uygulanır. Bu alandaki en eski yöntemlerden biridir. Uzun süreli bir tedavi yöntemidir. 3 yıla kadar sürebilir. Diş teli tedavisi bittikten sonra dişlerin durumunun nasıl olacağı da hastaların en çok merak ettiği konulardan biridir. Sitemizden bize ulaşarak konu hakkındaki hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Bittikten Sonra Dişler Bozulur mu?

Diş teli tedavisi bittikten sonra dişlerin bozulup bozulmaması sorusu hastaların cevap aradığı bir sorudur. Bu tedaviden sonra dişler eski hâline döner mi? Dişlerin tekrar yamulması veya eski sorunların tekrar gündeme gelmesi söz konusu mu? Tüm bu sorulara açıklık getirmek için diş teli tedavisi sonrasında yapılan uygulamalardan bahsedebiliriz. Diş teli tedavisi bittikten sonra dişlerdeki teller çıkartılır. Bunun yerine iç kısma görünmeyen ince bir tel konur. Bu tel dişlerin iç kısmında olduğu için ve son derece ince olduğundan fark edilmeyecektir. Böylece dişlerin teller çıktıktan sonra bozulması ihtimali de ortadan kalkacaktır. Bu ek uygulamanın dışında bazı durumlarda gece kullanımları için ekstra kalıplar verilebilir. Şeffaf olan bu kalıplar bozulmaları önleyen ikinci yöntemdir. Bu uygulamaların dışına 6 aylık sürelerle kontroller uygulanır. Dişler sürekli kontrol altında tutulduğundan bozulma ihtimali de ortadan kalkacaktır. Uzmanlarımız dişlerinizin eski hâline dönmemesi için gereken bilgileri size verecektir.

Diş Teli Tedavisi Bittikten Sonra Neler Yapılmalı?

Diş teli tedavisi bittikten sonra pekiştirme süreci başlar. Bu süreçte doktorun verdiği uygulamalar ihmal edilmemelidir.

  • Kullandığınız pekiştirme aparatı sabit ise her yemekten sonra dişlerinizi temizlemeye dikkat etmelisiniz.
  • Hareketli aparatlar varsa onları yemek sırasında çıkarmanız gerekir. Yemek sonrası tekrar tadabilirsiniz.
  • Verilen apareyleri doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Dilerseniz konunun detayları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Diş Teli Süresi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.