Diş Teli Varken Diş Fırçalamak

Diş teli varken diş fırçalamak; diş tellerine zarar vermemek adına önem verilmesi gereken bir eylemdir. Diş fırçaları yumuşak uçlu ve küçükbaşlı olması uygun olandır. Günde en az 2-3 kez diş fırçalanması gereklidir. Diş fırçalama dışında diş teli temizliği için ara yüz fırçası ile temizlik vardır ki, braketlerin temizliği için önemlidir. Ara yüz fırçaları hatta sert olarak özellikle seçilir ki ortodonti tedavileri için birincil önem taşır.

Diş Telleri Temizliği Nasıl Yapılır?

Diş teli varken diş fırçalamak dışında dişlerin güçlenmesi için ağız bakım suları da etkilidir. Diş ipi de aynı oranda yardımcı yöntemdir. Diş ipi kullanımı özellikle ortodonti uzmanı bilgisi altında kullanılmalıdır. Bütün bunların yanı sıra diş kontrolleri rutin bir şekilde yaptırılmalıdır.

Diş Tellerinin Temizlendiği Nasıl Anlaşılır?

Diş teli varken diş fırçalamak öneminin kavranması dışında bir diğer önemli nokta iyi temizlendiğinden emin olmaktır. Diş telleri temizliği kuşkusuz normal dişlere göre biraz daha uzun sürer. Bu konuda dikkatli ve özenli olmak gereklidir.

Diş telleri olanlar dişlerini fırçalarken zor bir süreç geçirirler, bu dönem zarfında diş fırçalama tekniği hakkında bilgi almalıdır. Ortodontik tedavide olan bir hasta dişlerin hijyenine ve bakımına önem vermelidir. Diş teli tedavisinde braketlerin arasının temizliği hekim tarafından özellikle belirtilir çünkü aralarda kalan yiyecek artıkları büyük sorun yaratır. Diş macunlarının florürlü olması önemli bir detaydır. Bunun dışında fırçalama teknikleri de önem taşımaktadır ki, diş üzerinde özenle hareket ettirilmesi gereklidir, dairesel hareketlerle narin ve dikkatli temizlik atlanılmamalıdır.

Diş teli temizliğinin dikkat edilmemesi durumlarında diş eti iltihaplanmalarına, diş çürüklerine ve ağız kokularına hazır olunmalıdır. İşte bu sebeplerle diş temizliği ve bakımı önem taşımaktadır. Dişlerin temizlenmemesi durumlarında bakterilerin braketler arasında birikmesi teller açısından sorun yaratır. Oluşan diş taşlarının temizlenmesi de zor olacak ve ortodonti tedavisinde aksaklıklar yaşanacaktır. Diş teli takanlar için diş ipi kullanımı da ağız hijyeninde önem taşıyan yardımcı bir ürün olarak önerilir. Diş ipi kullanımı sayesinde tartar oluşumuna engel olunur ve diş taşları meydana gelmez.

Bir önceki yazımız olan Kanal Tedavisi Ağrısı Ne Kadar Sürer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.