Diş Teli Ve Damaklık

Diş teli ve damaklık ortodonti tedavilerinde birlikte kullanılan tekniklerdir. Birlikte kullanım tedavi sürecini hızlandırarak destekleyici özellik sağlar. Mesela bazı durumlarda diş teli takılmadan kullanılan damaklıklar sayesinde sonuç alınması gibi durumlar mümkündür. Damaklık sabit ve takılıp çıkarılması kolay olan, her hastaya özel hazırlanan, damağı genişletmek ya da dişe yer açmak için kullanılır. Bu kullanımla birlikte 2-3 ayda bir kontroller yapılıp durum hekim tarafından incelenir. Düzenli kullanım iyi sonuç demektir.

Ortodonti Tedavilere Başlama Dönemi

Diş teli ve damaklık kullanımı, ortodonti tedavilerin tümü ortalama 9 yaşından itibaren başlanabilmektedir. Yaşanacak darbeler ve başka sıkıntılar doğrultusunda bu yaş sınırı daha önceye de çekilebilir. Şiddetli çarpıklıklar, alt ve üst dişlerin birbirini kapaması, ağızdan alınan solunumda yaşanan durumlar tedavi başlamasında gerekli zamanlardır.

Damaklık Kullanımı Ne Kadar Süreyi Kapsar?

Diş teli ve damaklık kullanımı en az 6 aylık bir kullanımla sonuçlar elde edilmeye başlanır. Bu tedavi içerisinde olan hasta zaten doktor kontrolünde sık sık olduğundan gerekli zaman dilimi bilinçli olarak tanımlanır.

Damaklık uygulaması yüz ve çene yapısında sorunların yaşanması halinde, çene yapısının ileri ya da geri olması halinde, alt ve üst dişlerde şekil bozuklukları olduğu takdirde, diş dizilişlerinde sorun olduğu takdirde uygulanma yapılır. Genelde diş teli kullanımından önce damaklık kullanımı uygulandığından tedavi aşamasında yararları fazlaca görülmüştür. Damaklık kullanımı genelde geceleridir. Damaklık tedavisi diğer ortodonti tedavilere nazaran çok daha ekonomiktir. Üstelik tedavide destekleyici özelliği vardır. Damaklığın kaybolması ya da kırılması durumunda mutlaka ilgili doktora bilgi verilmelidir. Mutlaka yeni damaklığın yapılması gereklidir zira bekleme süreci hasta için çenenin eski haline dönmesine neden olacaktır.

Damaklık kullanmanın avantajı dişlerde çok daha kısa sürede istenilen şekle ulaşmasında yardımcı olmasıdır. Ortodonti tedavisi içerisinde son derece olumlu katkıları vardır. Damaklık ayrıca her yaş grubuna uygun olabildiği için ve herhangi bir yan etkisi olmadığı içinde tercih edilmektedir. Diş tellerine nazaran damaklıklar darbelere ve sert yiyeceklere karşı da son derece dayanıklıdır. Dezavantajlarına gelince ilk takıldığı dönemlerde yutkunmada zorluk yaşanabilir, konuşma zorluğu olabilir. Yemek yerken sıkıntı yaşanabilir. En rahat dönemler uykuda olunan dönemlerdir. Bu arada damaklıkların temizlenmesi önemli bir detay olup sadece su ve diş fırçası yeterli olacaktır. Macun kullanımı gereksizdir. 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Diş Beyazlatma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.