Diş Teli Zararlı Mı?

Diş teli zararlı mı? Diye merak eden ve yaptırmak isteyen birçok kişi bulunmaktadır. Dişlerde çarpışçıkların giderilmesinde ve estetik bir güzellik kazandırmayı amaç edinen diş telleri dişlerin güzelleşmesini sağlayan bir tedavi şeklidir. Diş tellerinin takılmasının ardından bazı şeylere dikkat ederseniz diş telinin ağız için ne kadar önem taşıdığını tedaviden sonra görebilirsiniz.

Diş Tellerinin Bakımına Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Diş teli zararlı mı? sorusuna gereken hijyen ne kadar sağlanıyor diye bakmakla cevaplanacaktır. Diş teli olsun yada olmasın dişlerinize ve ağız sağlığınıza gereken bakımı yapmalısınız. Ancak diş telleri olduğunda yediğiniz artıklar diş teli nedeni ile daha çok birikmekte buda dişlere zarar vermektedir. Yemekten sonra dişleri en az 2 – 3 dakika fırçalamaya özen göstermeniz gerek

Diş Teli Tedavisi Estetik İçin Önemlidir

 Diş teli yaptırmak isteyenler diş teli zararlı mı diye sorularına cevap arayabilirler. Uzman doktorlar estetik unsur olan diş tellerinin ağızda zararlı olmadığını vurgularlar. Diş telleri estetik görünüm ve dişlerin görünümünde ve ağız sağlığında oldukça önemli bir yere sahiptir. Tedavi aşaması biraz uzun zaman alacağı için bu süre boyunca dişlerinizin ve ağız içi hijyeninin önemine bir kat daha fazla önem vermelisiniz. Yapılan ortodonti tedavisinin ardından harika ve güzel diş yapısına kavuşabilirsiniz.

Diş Telleri Varken Sert Yiyecekler Zararlıdır

Diş teli zararlı mı? Diş teli taktırıp eğer fındık fıstık gibi kırılması zor yiyecekleri yerseniz braketlerin kırılmasına sebep olabilirsiniz. Bu kırıkların onarılmasında dış yüzeylerde bulunan yapıştırıcılar temizlendiğinden dış yüzeylerde incelme yaşandığı için zararlı olacaktır. Sağlıklı dişler için diş teli zararlı mı? diye merak edenler öncelikle bakımlarına önem verecek diş tellerinin ne kadar estetik görünüm kazandırdığını diş tellerinin çıkarılması ile göreceklerdir.

Ağız Hijyeni Diş Telleri İçin Önem Taşır

 Diş teli tedavisinde mutlaka ağız hijyenine önem vermeniz gerekir. Bu sürede diş telleri iyi temizlenirse ve gereken fırçalamaya dikkat edilirse yiyecek artıkları birikmez ve dişlere zarar vermez. Sağlıklı gülüşler ve dişler için diş telleri estetiğiniz için önemli bir unsur olmakta ve kullanılmasında sakınca bulunmamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Teli Yüz Şeklini Değiştirir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.