Diş Teli Zorlukları

Diş teli zorlukları rağmen diş teli kullanımı; çarpık diş durumu yaşandığında etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Artık günümüzde ilerleyen teknolojiyle bağlantılı olarak ortodonti tedavilerinden iyi sonuçlar alınmaktadır. Diş teli kullanımının sağladığı yararlar dışında kullanım açısından zorluklar vardır. Her şeyden önce en çok rahatsız eden durum estetik görüntüdür.

Şeffaf Diş Telleri

Diş teli zorlukları başında özellikle çocuklarda ve gençlerde estetik görüntü rahatsız eder. Bu sebeple günümüzde şeffaf diş telleri kullanılarak bu sıkıntının oranı azaltılır. Ancak şeffaf dişlerin uygulanması diğerlerine göre biraz daha zor olduğundan bakımı da aynı şekilde zordur.

Diş Telleri Kırılması Durumunda Yapılması Gerekenler

Diş teli zorlukları içerisinde diş tellerinin kırılması gibi bir detay da vardır ki, bu tür durumlarda kırılan parça özenle saklanıp ortodontist hekime getirilmelidir. Yaşanan sorunla ilgili bilgiler tarafına verildikten sonra işlem için vakit kaybedilmemelidir.

Diş teli kullananlar, tellere adapte olana kadar birtakım şikayetler yaşarlar. Bunların başında yiyecekleri rahat ısıramama ve bazı içeceklerden uzak durma dönemidir. Diş teli kullanan bir kişi ağız ve diş bakımında son derece dikkatli ve özenli olmalıdır. Dişlere uygulanan tellerin takılma ve alışma süreci de hasta için zor geçer. Çünkü çarpık olan dişlerin düzelmesi için sağlanan baskı doğal olarak ağrıya neden olacaktır. Ancak bu düzelmeler oldukça ağrılar da aynı ölçüde azalır. Bazen de ne bir ağrı ne de sızı durumları söz konusu olur. Her şey bir alışma döneminden ibarettir.

Ağızda diş teli varken diş temizliğine verilen özen kat be kat artmalıdır. Her şeyden önce fırçalama en önemli detaydır. Seçilen diş fırçası ve macunu mutlaka doktorun önerdikleri şekilde olmalıdır. Mesela sert bir diş fırçası tellere zarar verebilmektedir. Ortodonti tedavisinde en önemli şey diş tellerine her şekilde darbelerden korumaktır. Diş teli kullanıldığında kazanılan avantajlar estetik bir gülüş ve sağlıklı dişler olmaktadır. Bazı yamuk dişler konuşmayı bile olumsuz etkilediğinden düzelen dişler sayesinde bu sorun ortadan kalkar. Diş teli tedavisi sonrasında ağız bölgesindeki dikkat çekici değişim hastada psikolojik açıdan da mutluluk verici bir durumdur.

 

Bir önceki yazımız olan Ağız Kokusu Nasıl Geçer? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.