<a href=Ağız Kokusu width=”153″ height=”119″ />Halitoz ya da halk arasından bilinen adıyla ağız kokusu, ağızdaki bakteriler tarafından oluşturulan kötü kokulardan kaynaklanmaktadır. Oldukça rahatsız edici olan bu koku tedavi edildiği takdirde önlenebilmektedir. Genellikle ağız bakımının tam olarak yapılamadığı zamanlarda ağız içinde ki bakterilerin çoğalarak diş, diş eti hattı boyunca ve dilin arka kısmında bir bakteri plağının oluşmasına neden olmaktadır. Ağız kokusunun diğer nedenleri arasında yemek seçimleri, stresli hayat şekli, dehidratasyon ve uyku esnasında ağızda bakteri oluşumu yer almaktadır.

Bazı durumlarda ağız kokusu çok daha ciddi bir tıbbi sorunun habercisi olabilmektedir. Bu yüzden bu sorunu göz ardı etmemeli ve devam ettiği takdirde en kısa zamanda bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Ayrıca doğru ve devamlı yapılan bir ağız bakımı rutini ağız kokusunu azaltmakta çok yardımcı olacaktır.

İstenmeyen bu rahatsız edici kokuları önlemek için birkaç uygulama bulunmaktadır. Her şeyden önce ağız bakımı konusunda oldukça titiz davranılmalı ve rutin bir şekilde ağız bakımı doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Bunun dışında ağız kokunsa yol açan bakterileri ve bazı yiyeceklerden kaynaklanan kokuya engel olan ve tüm etkenleri ortadan kaldırmak için üretilmiş olan ağız çalkalama suyu oldukça işe yaramaktadır. Gün boyunca yeterli miktarda su içerek gerekli hidrasyonu sağlamayı unutmayın ve içinde alkol, kafein, şeker ve asit bulunan içeceklerin kullanımını kısıtlamaya çalışın. Ağız kokusu oluşumunda büyük rol oynayan bakterilerin diş aralarında üremesini önlemek ve plak oluşumunun önüne geçmek için her gün diş ipi kullanın. Sabah ki ağız kokusunu önlemek içinse mutlaka günde iki kere diş fırçalamak ve gerekli ağız bakımının düzenli sağlamak gerekmektedir. Ayrıca düzenli aralıklarla diş hekimine giderek gerekli muayene ve bakımlar düzenli bir şekilde yaptırılmalıdır.