Gömük Diş

gomuk-dislerGömük Diş

Sürme zamanı geldiği halde çeşitli nedenlerle ağızda yerini alamayan dişlere “gömülü dişler” denir. Üçüncü büyük azı dişleri (yirmi yaş dişleri veya akıl dişleri olarak da bilinir), en sık rastlanan gömülü dişlerdendir. Üçüncü azı dişlerinin sürebilmesi için ağızda yer bulunmuyorsa ve kişi 25 yaşına geldiği halde halen sürmemişse, “gömülü” olarak değerlendirilirler. Bazen de bu dişler kısmen sürer, ancak hiçbir zaman tam yüksekliğe ulaşamazlar.

Üçüncü azılarınız henüz sürmemişse, diş hekiminizi ziyaret ederek durum hakkında bilgi edinebilir ve gömülü kalan dişlerin neden olabildiği ağrı, şişme, enfeksiyon, çürük ve dişeti hastalıkları gibi bazı problemler ortaya çıkmadan etken dişin çekilmesini sağlayabilirsiniz.

Gömük kalan Dişlerin çekimi bilinenin aksine ağrısız olmaktadır. Yirmi yaş dişlerinin çekimi genellikle küçük bir cerrahi operasyon şeklinde olmaktadır.Çekimi takiben Doktorunuzun önerisi ile Antibiyotik yada ağrı kesici kullanılabilir.Çekim sonrası uygulanacak soğuk kompres çekim bölgesinde oluşabilecek şişliğin önlenmesinde oldukça etkilidir.

Bir önceki yazımız olan İmplant Diş Fiyatları ve İmplant Diş Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.