Hamilelikte Diş Beyazlatma

Hamilelikte diş beyazlatma; gerek anne gerek bebek için bir risk taşıyıp taşımadığı hakkında ne olumlu ne de olumsuz bir bilgi olmamakla beraber; her türlü açıdan risk altına girmemek için bu işlemin hamilelik sonrasına ertelenmesinin en doğru karar olacağı düşüncesi de hakimdir. Diş beyazlatma için kullanılan peroksit bir oksidasyon süreci yarattığından ve bunun da bebeğin hücreleri ya da dokularına zarar vereceği açısından hamilelikte güven payı azdır.

Diş Beyazlatma Nasıl Bir İşlemdir?

Hamilelikte diş beyazlatma ya da genel anlamıyla diş beyazlatma dişlerin çok daha parlak ve ışıltılı görünmesi için yapılan teknik olarak tanımlanabilir. Kullanılan etkin madde peroksittir. Bu maddenin kullanılma süresi önem taşıdığından bir diş hekimi eşliğinde olması her zaman önerilendir. Zira uzun süre kullanım halinde dişlerde hassasiyet yaratabilmektedir.

Diş Beyazlatma Yararlı mı Zararlı mı?

Hamilelikte diş beyazlatma kullanılan madde sebebiyle her şeyden önce güvenli değildir. Hamilelik dönemi hem anne hem de bebek için hassas ve özel bir durum olduğundan her türlü riske karşı önlem alınması esas olandır. Ve bu sebeple de riskli olan her şeyden uzak durulmalıdır.

Dişlerin sağlıklı olması kuşkusuz en önemli detaydır. Özellikle insanlarda olan gülümsemek eylemi ağız ve diş ikilisiyle söz konusu olduğundan gerek sağlığı gerekse güzel görünmesi istenilen bir noktadır. Ancak bu işlemlerin insan hayatı içerisinde yapılması gerekli bazı dönemleri vardır. Hamilelikte özel bir dönem olduğundan bu işlem için beklemenin en doğru karar olduğu aşikardır. 

Diş hekimleri olsun ya da kadın doğum doktorları olsun diş beyazlatma işlemlerinin hamilelik dönemi içerisinde yaptırılmadan önce bir kere hatta çok kere düşünülmesinin üzerinde durmaktadırlar. Çünkü bu tür işlemlerde yapılan uygulamaların ne kadar güvenli olduğu maalesef bilinememektedir. Bu dönem aynı zamanda annede hormonal değişikliklerin olması sebebi ile de özellikle diş etlerinde hassaslık artı kanama faktörü çok daha ileri seviyelerdedir. Bu işlem sonuçta estetik bir işlem olduğundan ve bir aciliyet gerektirmediğinden doğum sonrasına ertelemek hem anne hem bebek için en doğru karar olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Diş Teli Zararlı Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.