HANGİ ALIŞKANLIKLAR DİŞE ZARAR VERİYOR?

Dişe zarar veren şeyler çok çeşitli. Hangi alışkanlıklar dişime zarar verir diye merak edenlere işte cevaplar.
Günlük yaşamımızda çok da fark etmeden dişimizi aşındıracak, çatlatacak, çürütecek bir sürü şey yapıyoruz. Hâlbuki diş sağlığımızı korumak küçük şeylerle bile mümkün. Dişi yıpratan alışkanlıkların neler olduğuna bakalım.

BUZ
Hem doğal hem de şekersiz. Pek zararsız görünebilir. Aldanmayın. Buz küplerini ısırmak dişinize çok zarar veriyor. Dişin hassas dokusuna zarar verirseniz ağrıması kaçınılmaz. Çok sıcak (ya da çok soğuk) yiyeceklerin ve içeceklerin mine tabakasına olan zararını unutmayın.

BİBERON
Sizin için çok geç olabilir ama bebeğiniz için değil. Gece yatarken ağzına biberon vermek dişlerini çürütüyor. Ağzında biberonla uyuyakalıyor. Süt, meyve suyu ya da mama dişlere iyice yapışıyor. İçlerindeki şeker de dişleri bir güzel çürütüyor.

PİERCİNG
Diline piercing yaptırmayı düşünenler. Tekrar düşünün. O küçük güzel şey dişinizi çatlatabilir. Dudağınıza yaptıracağınız piercing de aynı riski taşıyor. Bir de metal diş etlerine sürtündükçe diş eti sorunlarına davetiye çıkartıyor. Piercing bakteri yuvası ağzınızda enfeksiyon riskini arttırıyor.

GICIRDATMAK
Hiçbirimiz dişlerimizi isteyerek gıcırdatmayız. Ama dişleri gıcırdatmak onları zamanla aşındırıyor. Diş gıcırdatmanın nedenleri uyku alışkanlıkları ve stres. Yani kontrolsüz bir aktivite. Uyurken gıcırdatmayı önlemenin bir yolu var: Özel bir dişlik kullanmak.

PASTİL
İlaç olarak satılan bir şeyin sağlıklı olması şart değil. Boğaz pastilleri de bunlardan. Çünkü içleri şeker dolu. Bu yüzden pastil kullandıktan sonra dişleriniz fırçalamanız öneriliyor. Çünkü şeker zamanla dişlerde plaklara neden oluyor.

YUMUŞAK ŞEKERLEME
Tüm şekerler dişe zararlı ama bazıları daha fazla. Yumuşak şekerlemeler de bunlardan. Renkli renkli ayıcık şekerlere kimse hayır diyemez. Ama içerisindeki şeker ve asit mine tabakasına zarar veriyor. Yemeden duramam diyenlere öneri: yemek aralarında yiyin. Daha çok tükürük salgılayacağınız için asidin zararı daha az olacak.

ASİTLİ İÇECEKLER
Tek suçlu şekerler değil. Asit de onun kadar tehlikeli. Asitli içeceklerin içinde 11 çay kaşığından fazla şeker var. Fosforik asit içerdiği için de diş minenizi yiyip bitiriyor. Light olanları da şekersiz olduğu için zararsız gibi gelmesin. Şekeri dengelemesi için daha fazla asit kullanılıyor.

DİŞİNİZLE BİR ŞEYLER AÇMAK
Hepimiz fark etmeden yapıyoruz. Günlük hayatımızda karşımıza çıkan bir sürü paketi dişlerimizle açıyor, bir şeyleri dişlerimizle kesiyoruz. Ama bunlar da dişinizin çatlamasına hatta kırılmasına yol açabiliyor.

MEYVE SUYU

Vitamin ve antioksidanlarla dolu oldukları biliniyor. Ama bilinmeyen bir şey de bir o kadar da şekerli oldukları. Meyveler zaten şekerli. Onların suyunu içmekse dişlere zararlı. İçerisine biraz su katarak içebilirsiniz.

CİPS
Karbonhidratlı yiyecekler de plak oluşumunu arttırıyor. İçerisindeki asit 20 dakika içinde dişlere saldırıyor. Koca bir paket cipsi bitirirken tekrar düşünmekte fayda var.

ATIŞTIRMALIKLAR
Çekirdek, kuru yemiş. Bu atıştırmalıklar çok fazla tükürük salgılamanıza neden olup kalıntıları dişlere yapıştırıyor. Bunlardan kaçınıp daha sağlıklı atıştırmalıklar deneyebilirsiniz. Örneğin havuç.

KAHVE
Kahvenin dişleri sararttığını hepimiz biliyoruz. Ama yine de diğerlerinden daha sağlıklı. Çünkü diş beyazlatmanın yolları var.

SİGARA
Uzun süre sigara içmenin kaçınılmaz sonucu: dişlerde lekeler, diş eti çekilmesi. Hatta ağız kanserlerine bile neden olabiliyor. Sigarayı bırakmak için bunlar yeterli değil diyorsanız bir nedeniniz daha var: güzel gülüşünüzü bozmasına izin vermeyin.

ŞARAP

Kırmızı şarabın içinde bulunan kromogen ve tanin, boyanın dişinize yapışmasına neden oluyor ve şarabın rengi dişlerinizde kalıyor. Kırmızı hatta beyaz şarap sonrası dişleri fırçalamak hatta ağzı çalkalamak bile dişlerinizi korur.

KALEM ARKASI ÇİĞNEMEK
Çocukluğunuzda kalem arkası çiğnemeyeniniz var mı? Kurşun kalemlerin ısırılarak kopan silgileri, silginin taşıyıcısı metalin üzerinde kalan diş izleri ile kurşun kalem üzerinde yaptığımız ısırık desenleri. Hepsi bize diş çatlakları olarak geri dönüyor. Hala yapıyorsanız bu alışkanlığı hemen bırakın. Çocuğunuzu da bu konuda uyarın. Mutlaka bir şey çiğnemek istiyorsanız şekersiz sakızlar bunun için en uygunu.

 

Bir önceki yazımız olan ATİPİK YUTKUNMA (BEBEKSİ YUTKUNMA) (TONGUE-THRUST) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.