İstenmeyen Ağız Kokusunun Nedeni Nedir?

 

Sağlık açısından vücutta bulunan her uzvun ayrı bir önemi bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan ağız ise sağlığın ve beslenmenin başladığı nokta olarak kabul edildiğinden dolayı son derece hassas bir yapıya sahiptir. Gün içerisinde sürekli olarak bir takım besinlerin alınması sebebiyle ağız yolu sürekli olarak kullanılmakta bu sebeple de ciddi bir bakım gerektirmektedir. Ağzın içerisinde bulunan dil, damak, diş her biri ayrı görev sahibi olan unsurlar olduğundan dolayı bir takım rahatsızlıklar ve sıkıntılar da ortaya çıkabilmektedir. Bunların en başında ise ağız kokusu gelmektedir. Ağız kokusunun nedeni birçok farklı etken olabilir. Bu sebeple mutlaka kurumumuza başvurularak çeşitli tetkikler yapılmalı ve bunun neticesinde neden tam olarak saptanmalıdır.

Ağız Kokusunun Nedeni ve Öne Çıkan İhtimaller

kronik-ağız-kokusuBirbirinden çok farklı tiplerde ağız kokusu bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan ve genellikle sabah saatlerinde ortaya çıkan ağız kokusu fizyolojik sebepler nedeniyle oluştuğu için herhangi bir hastalık belirtisi değildir. Ancak sabah saatleri dışında meydana gelmekte olan ağız kokularında genellikle bir hastalığın belirtisi durumu söz konusudur. Bu sebeple ağız kokusunun nedeni tam olarak belirlenmeden önce bir takım tetkikler de yaptırılabilmektedir. Çünkü bu şekilde ortaya çıkan ağız kokuları genellikle patolojik ağız kokusu sınıfına girmektedir. En öne çıkan ihtimaller ise genellikle sinüs veya akciğer kaynaklı olan bir takım enfeksiyonlardır. Sinüzit hastalarında, akciğer sorunları yaşayan kişilerde ağız kokusu oluşmaktadır. Şeker hastalığı ağız kokusu nedeni olarak ön plana çıkan bir rahatsızlıktır. Başka bir faktör ise sigara ve alkol kullanımının aşırı derecede yoğun olmasıdır. Ayrıca diş eti hastalıkları ve diş çürükleri de ağız kokusunu ortaya çıkaran en önemli faktörler olarak ilk sırada yer almaktadır.

Ağız Kokusunun Nedeni ve Yapılabilecekler

Yukarıda belirtilen hastalıklar sebebiyle ağız kokusu meydana gelmişse öncelikli olarak hastalığın tedavisi yerine getirilmelidir. Eğer ağız kokusunun nedeni diş çürükleri ve iltihapları ise kurumumuz bünyesinde sunulan diş tedavileri ve koruyucu hekimlik hizmetlerinden faydalanılmalıdır. Böylece ağız kokusu çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Bu sorunla yüzleşmek zorunda olan bireyler de daha rahat bir şekilde hayatlarını sürdürmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Diş Eti Çekilmesi Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.