Kanal Tedavisi Ağrılı Mıdır ?

Diş çürükleri erken dönemde fark edildikleri takdirde derine inmesine fırsat verilmeden temizlenerek dolgu ile dişin kurtarılması mümkün olabilmektedir. Bununla birlikte ilerleyen çürükler için bu uygulamadan yararlanılamamaktadır. Bu durum da diş dokularında iltihaplanma ve hasara yol açabilmektedir. Sorun bu noktaya geldikten sonra ise hasarlı dokunun uzaklaştırılması gerekir. Ardından kök kanalı temizlenip şekillendirilerek doldurulmaktadır. Bu işlem kanal tedavisi olarak ifade edilmekte olup kanal tedavisi ağrılı mıdır sorusu bu tedavi hakkında merak edilen hususların başında gelmektedir.

Uygulama Sırasında Kanal Tedavisi Ağrılı Mıdır?

Kanal tedavisi ilerleyen çürüklerin yol açtığı ağrıları ortadan kaldırmak üzere yapılan bir işlemdir. Kanal tedavisi ağrılı mıdır sorusuna cevap verebilmek için ise uygulamanın nasıl yapıldığını bilmekte yarar olacaktır. Tedavi sırasında hastanın dişi uyuşturularak dişin temizlenmesi ve doldurulması işlemleri yapılmaktadır. Bu nedenle uygulama sırasında ağrı hissedilmesi söz konusu değildir. Bununla birlikte enfeksiyonlu ya da ağrının çok yüksek olduğu dişlerde uyuşma ile ilgili bir sorun yaşanması durumunda gelişmiş uyuşturma tekniklerinin kullanılması gerekebilir. Diş için yeterli uyuşma sağlandığı takdirde uygulama ağrılı geçmeyecektir.

Kanal Tedavisi Ağrılı Mıdır ve Uygulama Sonrasında Ağrı Olur mu?

Kanal tedavisi ağrılı mıdır sorusu yalnızca uygulama için değil uygulama sonrası için de hastalarımız tarafından sorulmaktadır. Kanal tedavisi işlemi dişte hassasiyet sağlayan sinirlerin alınmasına dayalı bir işlemdir. Dolayısıyla tedavi sonrasında bu dişin dış uyaranlardan etkilenmesi mümkün değildir. Ancak tedaviden sonraki birkaç hafta dişin iyileşme süresinde çiğnemede hassasiyet ya da dişte hafif ağrı normaldir. Ağrı daha uzun süre devam ederse tedavide eksiklik olduğu düşünülmeli ve kanal tedavisi yenilenmelidir. Retreatment işlemi de ağrıyı kesmediğinde cerrahi yöntemle dişin tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Diş Eti Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.