Kanal Tedavisi Sonrası

Çürük dişleri tedavi etmenin düşük maliyetli yollarından biri olan kanal tedavisi sonrası ağrısız ve işlevsel bir dişe sahip olmak hedeflenmekle birlikte sonuç her zaman beklendiği gibi olmayabilir. Tedavi sonucunun olumsuzluklar içermesinin arkasında nadiren de olsa hatalı uygulamalar olabileceği gibi, teknik sebeplerle ya da hastanın hassasiyeti veya malzemenin niteliği ile ilgili olarak da istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Kanal tedavisinden sonra dişin üzerine bastırıldığında acıması, şişlik, ağrı, dişte renk değişmesi, dişin kırılması ya da yeniden çürümesi sık karşılaşılan yakınmalar arasında yer almaktadır.

Kanal Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kanal tedavisi sonrası ilk olarak dikkat edilmesi gereken husus bir şey yemek için uyuşukluğun geçmesini beklemektir. Uyuşukluk sona erdikten sonra kanal tedavisi uygulanana diş de diğer dişler gibi kullanılabilir. Tedavi uygulanan dişte yükseklik hissediyorsanız diş hekimine yeniden başvurmanız gereklidir. Tedavi edilen dişin ilk dönemde diğer dişlere nazaran hassas olması normaldir. Ancak hassasiyet sizi rahatsız edecek boyuta ulaşırsa hekime görünmenizde yarar var.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal tedavisi sonrası ağrı oluşması, başarılı bir tedavi söz konusu olduğunda beklenmez. Bununla birlikte kök ucunda ve çevresinde yara söz konusu olduğundan bir süre sızlama yaşamanız normaldir. Bu sızlama hafif şiddette olduğu sürece normal kabul edilir ve en geç 1 haftada tamamıyla geçmesi beklenir. Tedavi sonrası ağrı söz konusu olabilir. Bu durumda hekim tavsiyesi ile ağrı kesici ilaç almanızda sakınca yoktur. Ancak ağrınız zonklama şeklinde ve çok şiddetli ise diş hekimi tekrar kontrol etmelidir. Ağrı oluşmasının arkasında tedavide eksiklik, gözden kaçan bir kanal, dolgu sızdırması, yüksek dolgu, dişte yeni bir çürüme gibi sebepler olabilir.

Bir önceki yazımız olan Diş Eti Çekilmesi Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.