Kanal Tedavisi ve Dolgu Hangi Durumlarda Yapılır

kanal tedavisi ve dolguTravma ve çürük nedenlerden dişlerin iç kısımlarındaki pulpanın yani sinirlerin iyileşmeyecek şekilde zarar görmesi sonucu kanal tedavisi ve dolgu gibi tedavi süreçleri başlar. Ağız ve diş sağlığına azami dikkat etmemiz gerekirken çok fazla dikkat etmememiz durumunda bizleri çok rahatsız edecek durumlar ile karşı karşıya olduğumuz gözler önündedir. Özellikle yemek yerken veya bir şeyler içerken çok soğuk ve çok sıcak olmasından sakınılmalıdır. Günümüzde diş ve ağız sağlığına çok fazla dikkat edilmediğinde etrafınızda birilerinden mutlaka diş ağrısı ile ilgili şikayetler duyarsınız. Bu şikayetlerin hafife alınması durumunda ise dolguya ve hatta kanal tedavisine uzanan yorucu, sıkıntılı ve acılar içinde bir dönem sizi beklemektedir.

Kanal Tedavisi ve Dolgu Tedavi Süreci

Dişin içerisinde bulunan sinirler diş köklerinin içine kadar uzanmaktadır. Kanal tedavisi ve dolgu kötü kullanımdan dolayı oluşan çürük ya da travma nedeniyle kaybedilmek üzere olan dişler için uygulanmaktadır. Kanal tedavisi yapılan diş artık ölü bir eleman olmaktan öteye gitmemekle birlikte tek işlevi lokmaların çiğnenmesidir. Dolgu ise daha geçici bir tedavidir. Kendi içerisinde de seçenekleri bulunan geçici veya kalıcı dolgu ile istediğinizi seçebilirsiniz.

Ağız ve Diş Sağlığında Kanal Tedavisi ve Dolgu

Ağız ve diş sağlığına dikkat etmemiz gerekirken bu hassasiyeti göstermemekteyiz. Çeneye veya dişe gelen sert darbeler, diş eti rahatsızlıkları, yanlış uygulanan ortodontik tedavi süreçleri kanal tedavisi ve dolgu yapılmasını gerektiren etkenlerdendir. Ayrıca derin çürükler sebebiyle oluşan fiziksel irritasyon ile tam ayarlanamamış dolgu, yüksek yapılmış dolgular da bu tedavi süreçlerinin uygulanmasını gerektiren başka etkenlerdendir. Diş eti rahatsızlıklarında ise diş etinin aşırı beyazlaması sonucu oluşabilecek etkileri de azaltmak için önceden önlem alınabilir.

Bir önceki yazımız olan Diş Beyazlatma Zararlı mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.