Kanal Tedavisinden Sonra Doktorun Önerilerini Dinleyin!

kanal-tedavisiAğız ve diş sağlığı için yapılmakta olan işlemler içerisinde en detaylı işlem sayılabilecek olan kanal tedavisinden sonra mutlaka doktor tarafından uyulması belirtilen kurallara sadık kalınması gerekmektedir. Özellikle anestezi altında yapılan işlemlerin ardından ağız kontrolünün tam olarak sağlanamadığı gerekçe gösterilerek besin tüketimlerinden bir süre uzak durmak gerekmekte ve aynı zamanda aşırı soğuk ve sıcak içeceklerin tüketiminden de uzak durmak gerekmektedir. Buna dikkat edilmediği takdirde yumuşak dokularda büyük hasarlar meydana gelebilir.

Kanal Tedavisinden Sonra da Tedavilere Devam Edilmeli!

Birçok diş ağrısı çeken kişi kanal tedavisi ile birlikte ağrılarından kurtulurken kanal tedavisinden sonra yaptırması gerekli olan bakımları erteleme yoluna gidebiliyor. Bu tür durumlarda özellikle kişilerin tedavilerini aksatmamış olması gerekmektedir. Tedavisi yapılmamış olan hastaların bir zaman sonra tekrar ağrılarla karşılaşabileceği ihtimalinden hareketle bu konuda hastaların son derece hassas olması gerekmektedir. Geçici dolgu üzerine esas dolguları yapılmayan kişilerin birkaç aylık süre sonunda çok daha ciddi ve şiddetli problemlerle karşılaşacağına mutlaka dikkat edilmelidir.

Kanal Tedavisinden Sonra İyileşme Görülmeyebilir!

Kanal tedavisi işlemi oldukça dikkat isteyen ve uğraş gerektiren bir işlem olduğu için doktor tarafından yapılan kanal tedavisinden sonra kişinin istediği iyileşme seviyesine ulaşması mümkün olmayabilir. Bu tür bir durumda doktor tarafından dişin çekilmesi ve yerine köprü veya implant gibi bir işlemin yapılmış olması gerekmektedir. Kanal tedavisine göre oldukça kolay sayılan bu işlemlerde kişilerin dişlerinin kendine has özelliklerinden hareket edilerek bir tedavi çözümü bulunmaya çalışılır. Özellikle diş dokusunun işlem yapmak üzere yeterince kalmadığı durumlarda başarılı bir tedavi ortaya koymak imkansız olabiliyor. Bu sebeple diş doktorunun seçimi noktasında da kişilerin deneyimli doktorlara güvenmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Şiddetli Diş Ağrısı için Ne Yapmalıyız? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.