Kanal Tedavisinden Sonra Yapılması Gereken

Kanal tedavisinden sonra dişin tekrar kalıcı bir şekilde restore edilmesi ve sert doku kayıplarının tamirinin yapılması gereklidir. Tedavinin başarılı olarak sonuçlanması için bu oldukça önemlidir. İyi yapılmış bir kanal tedavisinin ardından düzgün bir şekilde ve doğru teknikler kullanılarak restore edilen dişlerin uzun süre kullanılması mümkündür. Ancak burada dişin ömrünü belirleyen yalnızca tedavinin başarısı değildir. Hastanın ağız bakımına gösterdiği özen de diş sağlığı için oldukça büyük öneme sahiptir. Buna ek olarak tedavi sonrasında şikâyet edilecek bir durum yaşanmasa bile 6 ayda bir hekim kontrolüne başvurulmalıdır.

Kanal Tedavisinden Sonra Neler Yaşanabilir?

Kanal tedavisinden sonra dokuların enflamasyonu birkaç gün daha devam edeceğinden diş üzerine bastırıldığında ağrı olabilir. Ağrılı bölgeyi bu dönemde çok zorlamamanız gereklidir. Ağrı bir süre sonra kendiliğinden geçmekle birlikte ihtiyaç olması halinde ağrı kesici ilaçların kullanımı da mümkündür. Ağrı uzun süre geçmediğinde veya şiddet, arttığında hekim kontrolüne başvurmanız yararlı olacaktır. Kanal tedavisi yapılan ve canlılığını yitiren dişlerin esnekliği azaldığından kırılma riski bulunmaktadır. Bu nedenle dişin daha uzun zaman kullanılabilmesi için yapılacak uygulamalar konusunda diş hekiminizin tavsiyelerini göz önünde bulundurmanız yararlı olacaktır.

Kanal Tedavisinden Sonra Diş Çekimi

Kanal tedavisinden sonra tedavi edilen dişin çekilme ihtimali her zaman söz konusu olabilir. Tedavi başarılı olsa dahi diş çekiminin gerekli olması çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ağız bakımının yeterli olmamasından kaynaklanan sebepler tedavi sürecini etkileyen olumsuzlukların başında gelmektedir. Kanal tedavisi yapılmış olan dişte yeni çürüklerin meydana gelmesini önlemek ve enfeksiyon oluşumunu kontrol altına almak için dişlerin düzenli olarak fırçalanması şarttır. Ayrıca esnekliğini kaybetmiş olan dişin kurtarılması mümkün olmayacak şekilde kırılması da diş çekimini gerektiren bir neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Diş Beyazlatma Zararlı Mı Sorusu Üzerine başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.